Brnabić je poručila da od juče sluša “epske nebuloze kako rektor Vladan Đokić ima pravo da bude na izbornoj listi i kako time nije prekršio Zakon o visokom obrazovanju jer postoje primjeri drugih rektora, dekana i profesora koji su bili na izbornim listama”.
– Neshvatljiva je takva relativizacija i zamjena teza, pa evo da objasnim razliku. Naravno da nastavni kadar na fakultetima ima pravo na sopstveno političko mišljenje i djelovanje. Među poslanicima, pa konačno i među predsjednicima stranaka, imamo fakultetske profesore. Razlika između njih i rektora Đokića je što oni fakultet koriste kao fakultet, a političkim djelovanjem se bave u okviru svojih stranaka, a rektor Đokić je od univerziteta napravio svoju stranku – tvrdi Brnabić.
Potom je iznijela optužbe na Đokićev račun.
– On je sa “dijelom svojih saradnika i očigledno uz ogromnu logističku i finansijsku podršku iz inostranstva (odakle inače toliko novca na raspolaganju blokaderima), prvo doslovno okupirao Univerzitet u Beogradu (i sa njega izbacio čak i studente koji žele da uče), zatim ga privatizovao (sam počeo da odlučuje sa kojim studentima će da komunicira, a sa kojim neće i koje medije će pozivati na pres konferencije, a koje neće) i konačno od Univerziteta napravio svoj izborni štab – poručila je Brnabić.
“Nije Đokić samo na nekoj izbornoj listi”
Kako kaže, nije Đokić samo na nekoj izbornoj listi.
– On je od Univerziteta napravio političku stranku i to stranku koju danas najzdušnije podržavaju ljudi kakvi su Nataša Kandić i Tonino Picula! Niko nema pravo da od Univerziteta pravi političku stranku ili pokret i da resurse Univerziteta (prostorije, novac, uticaj, vidljivost, kadrove i sve ostalo) koristi u političke svrhe i za rušenje države. Svi znamo da se takozvani plenumi studenata održavaju u amfiteatrima fakulteta i da se na njima raspravlja o blokaderskim izbornim listama. Imali smo prilike da takve snimke vidimo sopstvenim očima i čujemo sopstvenim ušima – napisala je Brnabić na X mreži.

Zatim je citirala zakon.
– E, zbog toga član 43, stav 10 Zakona o visokom obrazovanju: „Na visokoškolskoj ustanovi nije dozvoljeno političko, stranačko ili vjersko organizovanje i djelovanje“. I zbog toga što je od ove države oduzeo univerzitet u koji je utkano preko 200 godina truda i tradicije, rektor Đokić i svi njegovi partijski sekretari moraju da odgovaraju – zaključila je Brnabić.
Đokić: Ne ruši se autonomija univerziteta ako se djelovanje ne odvija na fakultetu
Rektor Đokić je juče poručio da bi eventualni poziv da bude na listi studenata doživio “kao gest povjerenja i ukazanu čast”.
– Ukoliko studenti odluče da oforme svoju izbornu listu na kojoj bi se našli i nastavnici Univerziteta u Beogradu, podsjećam da to ne bi umanjilo njihov akademski integritet, niti bi narušilo autonomiju Univerziteta, pod uslovom da se djelovanje ne odvija u okviru obrazovnih institucija, odnosno u prostorima fakulteta i Univerziteta – poručio je, između ostalog, Đokić koji se pozvao na Ustav.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu