U mjestima poput Filmora i Tuela (blizu Solt Lejk Sitija), stanovnici su najezdu, podstaknutu globalnim zagrijevanjem, opisali kao „apokaliptičnu“, budući da rojevi insekata prekrivaju ulice, ograde, zidove i čak fasade kuća.
Mormonski cvrčci poznati su po svojim cikličnim, masovnim pojavama, koje mogu potpuno prekriti čitava područja svakih nekoliko godina. Iznova i iznova dolazi do pravih najezda insekata, kada milioni ovih skakavaca zatrpavaju ulice, kuće i farme. Ove invazije nisu bezopasne – insekti nanose ozbiljnu štetu vegetaciji jer konzumiraju ogromne količine biljaka, čime se smanjuju zalihe hrane za stoku. Ono što je posebno zastrašujuće jeste to što se kreću poput talasa – i ukoliko se neki cvrčak zaustavi ili ga pregazi automobil, postoji opasnost da ga pojedu ostali iz roja. Taj oblik kanibalizma ih tjera da se stalno kreću kako ne bi i sami postali plen. Čak i kada hrane ponestane, često napadaju i jedu jedni druge, što je naročito izraženo u velikim rojevima, navodi Heute.
Džed Kristensen, jedan od stanovnika Jute, izjavio je da je morao da angažuje nekoga ko će riješiti problem.
– Jednostavno su odvratni i ne želim da moji klijenti imaju posla s njima – rekao je.
Mark Nelson, profesor iz kancelarije za proširenje Univerziteta Juta Stejt u Biveru, rekao je da ovi insekti predstavljaju ozbiljan problem za stočare i poljoprivrednike u regionu, prenosi Večernji list.
– Moramo pokušati da kontrolišemo mormonske cvrčke – izjavio je.
Nelson je naveo da su se ovi insekti počeli da se pojavljuju još prošle godine, prenosi FOX 13 News.
– Ovo je malo rano za mormonske cvrčke, tako da mislimo da će to što su se pojavili tako rano izazvati više problema – rekao je profesor. Nelson je rekao da se nadaju da će pesticidi i mamci pomoći u rješavanju problema.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu