Zakon o reviziji javnog sektora Republike Srpske uopšte ne poznaje institut vršioca dužnosti glavnog revizora, niti njegovog zamjenika. To zakonom nije prepoznato, ali, eto, izglasano je – izjavila je Orašanin za Slobodnu Bosnu, ocijenivši da je riječ o brutalnom gaženju pravnog poretka zarad političkih interesa.
Dodaje da je prijedlog za imenovanje u proceduru upućen prije nego što je završena zakonom propisana procedura izbora – bez rang liste, bez razgovora s kandidatima, bez ocjena.
– Usvojen je nezakonit prijedlog. Nezakonito je imenovan vršilac dužnosti glavnog revizora, a ta funkcija – jednostavno – ne postoji – kaže Orašanin za BN portal, pojašnjavajući da je postupak izbora još u ranoj fazi jer su prijave otvorene tek 20. maja.
Do tada, Glavna služba za reviziju ostaje bez odgovornog potpisnika, bez mogućnosti za isplate plata i izvršavanje svojih nadležnosti – što znači faktičku blokadu.
Nezakonita institucija da kontroliše zakonitosti
Orašanin ne krije razočarenje:
– Apsurdno je da se u najvišem zakonodavnom tijelu Republike Srpske donose odluke koje su same po sebi nezakonite, i to o instituciji koja je zadužena da kontroliše zakonitost rada drugih institucija i trošenje javnog novca. Kako očekivati zakonitost, ako institucija koja treba da je nadzire – počinje rad nezakonito? – pitala je ona.
Na pitanje kako je Dodik, uprkos kritikama opozicije, ipak uspio progurati ovakvu odluku, odgovara:
– Zato što Milorad Dodik upravlja skupštinskom većinom. Oni dižu ruke, ne razmišljaju. Skupštinska većina podržava sve što on predloži, pa tako i nezakonite stvari – istakla je ona.
Stevandić krši Poslovnik
Posebno zabrinjava što se sve dešava u trenutku kada su vlasti Republike Srpske pod velikim finansijskim pritiscima i sankcijama.
– Upravo je to sporan momenat – biraju da urušavaju zakon baš kada ostaju bez budžetskog novca – kaže Orašanin, podsjećajući da su opozicioni poslanici na sjednicama redovno diskriminisani i ometani u radu, naročito od predsjednika NSRS Nenada Stevandića.
– Ne daju nam ni da završimo diskusiju. Ako se nešto ne sviđa predsjedniku Skupštine, on prekida, dobacuje, unosi opaske. Skupština se više ni ne vodi po poslovniku – ističe ona.
Ipak, i pored institucionalne blokade i sve izraženije političke represije, Orašanin smatra da promjene ne da trebaju, nego moraju doći.
– Oni se ne daju, ali očigledno je da su na ivici opstanka. Ovakvi potezi samo su pokušaj da se održe na vlasti – prokomentirala je Mirjana Orašanin za „Slobodnu Bosnu“.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu