Sudbine

(VIDEO, FOTO) Jedan od najpopularnijih psihologa današnjice nosi SAKO S PRAVOSLAVNIM SVECIMA: Prošao je mentalni horor, liječio se u Beogradu

Psiholog Džordan Piterson je jedan od omiljenih svjetskih psihologa.

Džordan Piterson
FOTO: @FARZADMEDIAINC/YOUTUBE/SCREENSHOT

Za njega ste sigurno čuli, na ovaj ili onaj način. Možda ste ga vidjeli i u sakou neobičnog dizajna sa pravoslavnim ikonama.

Ima čudan imidž, a i sam je prilično čudan, vole da kažu dežurni kritičari. Džordan Piterson, kako navodi “Njujork Tajms”, najuticajniji je intelektualac u zapadnom svijetu.

Globalnu popularnost stekao je zahvaljujući knjizi samopomoći “12 pravila za život: Protivotrov za haos”, zbirci savjeta u okviru sažetih etičkih principa, psihologije, mitologije, religije i ličnih anegdota. Iako su njegove ideje mnogi kritikovali, čak i ismijavali, Džordan Piterson, kanadski klinički psiholog, pisac i profesor univerziteta, uspio je da zadobije povjerenje velikog broja ljudi širom svijeta i stekne čitave armije sljedbenika.

Neko ga smatra najvećim intelektualcem današnjice, neko kontroverznim guruom čija su djela “puna lažne mudrosti u kombinaciji sa dobrim savjetima”. Poklonici bi imali štošta da kažu u njegovu odbranu, svjesni da je dežurnim kritičarima na meti “zato što se ne ustručava da kaže i ono što prkosi modernom narativu”.

U vrijeme globalnih promjena i gotovo nezapamćene političke polarizacije, njegovi stavovi i jasna poruka o važnosti lične odgovornosti i traganja za smislom života naišli su na ogroman broj pristalica, i iz dana u dan ih je sve više.

U alternativnoj potrazi za smislom života

Rođen je u junu 1962. godine u Edmontonu. Njegove glavne oblasti su patopsihologija, psihologija ličnosti i socijalna psihologija, koje je studirao na univerzitetima u Alberti i Montrealu. Prvu knjigu “Mape značenja: Arhitektura vere” objavio je 1999.

Sa suprugom Tami Roberts, s kojom ima dvoje djece, danas živi u Torontu, gdje je predavao na fakultetu. Istovremeno je radio sa pacijentima kao specijalista za opsesivno-kompulzivne poremećaje, anksioznost i šizofreniju.

Knjige jednog od najuticajnijih i najcjenjenijih mislilaca 21. veka pravi su bestseleri u oblasti kojom se bave, a pomenimo i podatak koji zaslužuje da bude zabilježen kod “Ginisa” – na kanalu JuTjub ima više od sedam miliona pratilaca, na čemu mogu da mu zavide i najveće muzičke zvijezde.

Interesantno je i da se Džordan Piterson liječio od anksioznosti i neuroloških komplikacija izazvanih zavisnošću od posebne vrste benzodiazepina (grupe sedativa koji se klasifikuju kao psihoaktivne supstance). Neko vrijeme je boravio u Rusiji, da bi rehabilitaciju nastavio na Floridi, ali bezuspješno. Stigao je i do Srbije, gdje je proveo nekoliko mjeseci 2020. godine.

– U Beogradu smo oko dvije nedelje. Bili smo u jednoj specijalnoj klinici koju vodi anesteziolog. Modifikovali su lijekove koje sam uzimao na Floridi i, ne znam kako, ali – svi moji simptomi su nestali. Još sam slab u nogama, ali mogu da razmišljam jasno – rekao je tada.

Osjećam da sam se vratio starom sebi, da mogu da radim… Iznenadilo me je da se desilo tako brzo.

Silazak u pakao i povratak među žive

Problemi su počeli u aprilu 2019. kada je njegovoj supruzi dijagnostikovan kancer. U tom trenutku, Piterson je doživio nešto o čemu je opširno pisao u knjigama. Brak sa Tami bio je glavni izvor reda i stabilnosti u njegovom životu. Kako je objasnio, ona je bila “stub iskrenosti, stabilnosti, podrške, pomoći, organizacije i strpljenja”. A onda je shvatio da su temelji uzrdmani, da bi mogli i da se raspadnu.

– Haos… Novo mjesto i vrijeme koje se pojavljuje kada tragedija iznenada udari. Novo i neočekivano, pojavljuje se iznenada. To je mjesto gdje se nađete kada se sve oko vas raspada.

Dok se suočavao sa surovom realnošću, anksioznost je jačala. Uzimao je benzodiazepine, a nakon što je Tami postavljena dijagnoza, ljekar mu je povećao dozu. No, to je samo pogoršalo stanje, pa je shvatio da je razvio opasnu fizičku zavisnost. U međuvremenu, njegova supruga se uspješno oporavljala.

Pitersonu je konstatovano stanje koje ga je držalo u stalnom pokretu, a ležanje, sjedenje ili stajanje – bilo kakvo mirovanje – bilo je nepodnošljivo. Tada je sa kćerkom Mihailom i njenim mužem započeo dug put do konačnog izlječenja i oporavka od neuroloških oštećenja. Spas je pronašao u Srbiji.

Patio je od delirijuma, halucinacija, oslabljenog osjećaja za vrijeme i fizičkih invaliditeta koji su bili toliko ozbiljni da nije bio u stanju da se popne stepenicama ili da sam legne u krevet.

Ponekad se činilo da su posljedice prestanka uzimanja benzodiazepina gore od smrti. Znam da ne bi trebalo tako nešto olako reći, ali bilo je mnogo trenutaka kada je za mene bilo bolje da jednostavno ne postojim, nego da prolazim kroz ono što sam doživljavao.

Suočavanje sa Maskom i “pravoslavni sako”

Prošlog ljeta Džordan Piterson imao je “duel” sa Ilonom Maskom. O susretu je brujao cijeli svijet, jer su razgovarali o dvije vrlo aktuelne teme, transrodnosti i vještačkoj inteligenciji.

Psiholog je, između ostalog, dobro poznat i po svojim konzervativnim, anti-trans stavovima. Jednom je izjavio da je transrodnost “zaraza” i da je uporediva sa “satanističkim ritualnim zlostavljanjem”. Zbog govora mržnje dugo mu je bio blokiran nalog na mreži X.

Interesantno je da su im se mišljenja poklopila. Iako ima transrodnu kćerku, kontroverzni milijarder je operaciju promjene pola nazvao “sakaćenjem i sterilizacijom djece”.

Džordan je tom prilikom nosio sako sa pravoslavnim svecima, što je vjerovatno bio taktički potez kako bi naglasio svoje mišljenje. Dizajn, prilično neobičan, možda je imao veze sa njegovim uspješnim liječenjem u Srbiji. Međutim, Piterson često nosi komade Dimitrija Tukšera, kreatora ukrajinskog porijekla i osnivača modne kuće LGFG, čiji se potpis nalazi i na sakou sa ikonama, prenosi Žena Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu