Politika

(VIDEO, FOTO) Rudarski inženjer upozorava na opasnost: Decenijama poznato da je ugalj na Bukovoj Kosi loš

Mještani Velikog Palančišta i okolnih sela kod Prijedora suočavaju se s ozbiljnim ekološkim i zdravstvenim problemima zbog rudarske eksploatacije uglja na lokalitetu Bukova Kosa.

Bukova Kosa rudnik jama
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Priroda na ovom području je uništena, zagađeni su i vazduh i voda i zemljište, ali najveće pitanje ostaje zašto je dodjeljena koncesija za lokaciju Bukova Kosa kada se decenijama zna da ovaj ugalj ima previsok udio sumpora, zbog čega je loš i opasan.

Tomislav Vujičić, rudarski inženjer koji je u rudniku Ljubija radio 35 godina, a bio je direktor za proizvodnju i za geološka istraživanja, kaže da je rođen u centru tog rudnika i na tom mjestu sije baštu već 40 godina.

Pošto je u njegovoj ingerenciji bilo bušenje i miniranje za vrijeme rada u Ljubiji, odlučio je da ispita šta se tamo nalazi. Ispričao je da je ugalj često bio vidljiv, kada bi se pravili putevi, kopali bunari, rupe.

– Odvojim bušilicu i zabušim 3-4 bušotine na raznim mjestima. Damo u analizu, u Ljubiji imamo velike laboratorije. I šta se desilo? Desilo se to da je taj ugalj vrlo promjenjivih dimenzija i pružanja, ali je imao ogromnu količinu sumpora, od 7 do 9%. Inače, takve vrste uglja imaju obično 3, pa malo manje od 3, ali oko 3. A ovo je od 7,5 do 9%. Tako da je to vrlo loš ugalj – rekao je Vujičić.

FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Nakon tih bušotina njegove kolege su nastavile ispitivanje prema Jelovcu i došli su do podatka da ima od 11 do 13% sumpora.

Objasnio je da ugalj u Stanarima ima 0,5%, a na primjer nafta koja se upotrebljava od 0 do 1% sumpora.

Istakao je da je ugalj sa Bukove Kose opasan za upotrebu jer dolazi do eksplozija zbog velikog procenta sumpora.

Pošto uglja više nema dovoljno, čulo se za ugalj koji postoji na ovoj lokaciji.

– Onda su oni tražili, dobili su da se bušenje izvrši, a tek poslije bušenja, kad geolozi kažu šta je to, koliko toga ima, isplati li se, onda ide dozvola za eksploataciju. Taj čovjek je dobio, izgleda usmeno, odmah da može eksploataciju vršiti i bušenje. I on je dobio analize, vjerojatno i zna i on čemu se radi, ali preče su pare nego to loše stanje tamo – istakao je Vujičić.

Bukova Kosa rudnik jama
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
Bukova Kosa rudnik jama
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
Bukova Kosa rudnik jama
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Potpredsjednik PDP, Maja Dragojević Stojić, u Narodnoj skupštini Republike Srpske pitala je Petra Đokića, ministra energetike i rudarstva RS, pitala je zašto Ministarstvo ne želi da čuje glas naroda i kako je moguće da se kopanje vrši na mnogo većoj površini nego što je to dozvoljeno.

Da li su stanovnici Bukove Kose osuđeni na tihu i sporu smrt obzirom na sumporna isparavanja – pitala je ona.

Đokić je odgovorio da je nesporno da postoje problemi u samoj eksploataciji, i efektima takve vrste proizvodnje.

Pročitajte još

– Zahtijevali smo da tamo ode rudarska inspekcija, odlazili su na lice mjesta i nemamo nalaze koji govore o tome da može Vlada preduzimati bilo kakav novi korak – rekao je Đokić poručujući da su im ruke vezane.

Građani su uputili i otvoreno pismo Slobodanu Javoru, gradonačelniku Prijedora, kojem su iznijeli zahtjeve za prestanak protesta. Na ovo pismo on je objasnio da Grad Prijedor nije nadležan već da je rješenje ovog problema u nadležnosti Ministarstva.

Kada je riječ o koracima koje je, uprkos tome što nema nadležnost nad rješavanjem ovog problema Gradska uprava Prijedor poduzela – između ostalog jedan od glavnih je to što je gradonačelnik Prijedora Slobodan Javor tražio i dobio podršku predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, koji je prilikom posjete Prijedoru naložio svim nadležnim republičkim inspekcijama hitan izlazak na teren na Bukovoj Kosi i utvrđivanje činjeničnog stanja kada je riječ o rudniku uglja na ovoj lokaciji – odgovorili su iz Gradske uprave Prijedor na upit Srpskainfo o tome šta gradske vlasti preduzimaju da se ovaj problem riješi.

Dodali su da su slali veliki broj urgencija, dopisa, inicijativa i molbi kako bi ovi problemi što prije bili riješeni i da će tako biti i ubuduće.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu