Dva pacijenta su zadržana na bolničkom liječenju, saopšteno je iz ove zdravstvene ustanove.
– Kod ovih hospitalizovanih pacijenata biće sprovedena odgovarajuća mikrobiološka testiranja, s ciljem potvrđivanja ili isključivanja prisustva leptospiroze. Nastavlja aktivno da pratimo epidemiološku situaciju, a javnost ćemo redovno informisati o svim relevantnim dešavanjima – naglašavaju u KCUS.
Dodaju da ova zdravstvena ustanova raspolaže savremenom dijagnostičkom opremom i visoko obučenim medicinskim kadrom, te da je u potpunosti spremna za odgovor na ovakve i slične situacije.
Riječ je o bolesti koja pogađa ljude i životinje, a izaziva je bakterija koja se najčėšće prenosi putem urina zaraženih životinja – glodara, stoke, pasa, divljih životinja, koji kontaminira vodu ili zemljište.

Podsjetimo, na području Kantona Sarajevo proglašena je epidemija leptospiroze, a prvi slučajevi zabilježeni su u opštini Novi Grad, odnosno, u naselju Dobrinja.
Građani su se ljekarima počeli javljati sa visokom temperaturom, izraženim umorom, te povišenim upalnim parametrima.
U periodu od 14. do 21. maja prijavljeno je 17 laboratorijski potvrđenih slučajeva leptospiroze.
Inkubacija traje od 2 do 30 dana (najčėšće 5–14 dana). Većina infekcija je blaga, ali 5–10 odsto bolesnika razvije tešku formu sa zahvaćanjem više organa. Bolest obično počinje groznicom, jakom glavoboljom, bolovima u mišićima, povraćanjem i crvenilom očiju. Težak oblik bolesti je Weilov sindrom koji se manifestuje žuticom, krvarenjima, anemijom, poremećajem svijesti, oštećenjem jetre i bubrega, a moguća je i upala moždanih ovojnica.
Smrtnost kod teških oblika može doseći 15 osto, a ukoliko dođe do plućnog krvarenja iznosi preko 50 odsto.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu