Do sada je mjesečno do 1.000 osoba u sklopu programa spajanja porodice moglo useliti u Njemačku. Sada je tome kraj – rekao je ministar unutrašnjih poslova Aleksander Dorbrint iz CSU u razgovoru za dnevnik Bild.
On je objasnio kako će na sastanku kabineta ove srijede vlada donijeti promjene zakona koje su dogovorene ukoalicijskom sporazumu nove demokršćansko-socijaldemokratske vlade, a koji se odnose na zaustavljanje programa spajanja porodice i ukidanje ubrzanog sticanja državljanstva.
Promjena migracijske politike
Od sada osobe koje u Njemačkoj uživaju tzv. supsidijarnu zaštitu više neće moći u Njemačku dovoditi članove porodice.
Kod osoba sa supsidijarnom zaštitom radi se o ljudima kojima nije dodijeljen azil, ali se ne protjeruju zbog toga što im u zemlji porijekla prijeti progon ili im je život ugrožen. Prekidom opasnosti u zemlji porijekla, recimo nakon završetka rata, prestaje vrijediti i supsidijarna zaštita.
Mjera ukidanja prava na spajanje porodice se za sada uvodi na dvije godine.
Istovremeno se ukida i nedavno doneseni zakon o ubrzanom sticanju njemačkog državljanstva već nakon tri godine boravka u Njemačkoj.
– Mi moramo ukinuti faktore koji izbjeglice privlače u Njemačku. I time pokazujemo da se migracijska politika u Njemačkoj mijenja – rekao je Dobrint.
Kritike opozicije
Kao jednu od prvih mjera otkako je početkom mjeseca stupio na dužnost, Dobrint je uveo strože kontrole na njemačkim granicama i vraćanja s granica svih onih koji ne posjeduju potrebne dokumente za ulazak u zemlju, u što se ubrajaju i oni koji u Njemačkoj žele podnijeti zahtjev za azilom.
Najave pooštrenja useljeničkih zakona kritikovala je opoziciona stranka Zeleni.
– Nova vlada provodi politiku pukih simbola i to preko leđa onih najslabijih, a pritom ne preže ni od povrede zakona – rekla je Šahina Gambir unutarnjopolitički portparol stranke Zeleni.
Za Uniju CDU/CSU i kancelara Fridriha Merca drastično smanjenje neregulisanog useljavanja spada u centralne zadatke nove vlade, prenosi Avaz.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu