Društvo

"Sigurnosne brave u školama nisu dovoljne" Udruženje "Ipak se okreće" upozorava na nasilje nad prosvjetarima u Srpskoj

Nakon incidenata, koji su se nedavno dogodili u osnovnim školama u Gacku i Istočnom Sarajevu, te u OŠ "Ivo Andrić" u Banjaluci, oglasilo se Udruženje prosvjetnih radnika "Ipak se okreće", upozorivši da su prosvjetari postali legitimna meta nasilnika.

nastavnik sa dnevnikom
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Oni su osudili napade i prijetnje prosvjetarima i podržali kolege koje su se našle na meti nasilnika.

– Danas se  to desilo u Banjaluci, Gacku i Istočnom Sarajevu, a sutra može svima nama, bilo gdje i bilo kada. Nakon napada na nastavnicu u Bijeljini, Udruženje je jasno upozorilo da bezbjednosna situacija u školama u Srpskoj nije na zavidnom nivou, te da su prosvjetni radnici postali legitimna meta svakog nezadovoljnog pojedinca – navodi se u saopštenju Udruženja “Ipak se okreće”.

Podsjećaju na zaključke okruglog stola, koji je ovo udruženje nedavno organizovalo u Banjaluci, koji su upućeni nadležnim institucijama.

Navode da su, u cilju sprečavanja nasilja u školama, predložili izmjene zakonskih i podzakonskih akata u oblasti obrazovanja, te vraćanje autonomije i prava na odlučivanje strukturama unutar škole.

Prosvjetari su tražili i povećanje broja stručnih saradnika, koji će se, kako navode, “baviti djecom, a ne administracijom”, te izgradnju vaspitnog centra, koji je već predviđen postojećim zakonom. 

Pročitajte još

– Bez povratne informacije na dostavljene prijedloge, dočekale su nas sigurnosne brave u školama i preporuke kao mjere borbe protiv nasilja, koje očito nisu dovoljne, ni efikasne. Sindikalne vođe stvorile su u javnosti sliku prosvjetnog radnika koji se bori samo za viša primanja, zanemarivši činjenicu da se često bori za život, kako to i dokazuju svakodnevni primjeri nasilja nad njima. – navodi se u saopštenju.

Kao rješenje za postojeće bezbjednosno stanje u prosvjeti, Udruženje “Ipak se okreće” predlaže i izmjene i dopune  Krivičnog zakonika Republike Srpske, uključujući i uvođenje pojma „poslovi od javnog značaja“ , koji se odnosi na zanimanja od značaja za zdravlje ljudi, obrazovanje i javno informisanje, te posebne sankcije za napad na prosvjetare, zdravstvene radnike i novinare.

– Sa željom da će napadnute i ugrožene kolege prevazići stanje stresa i straha i moći da se bezbjedno vrate na svoje radno mjesto, nadamo se da će nadležne institucije preduzeti neophodne korake  u cilju sigurnijeg i boljeg obrazovanja – poručuju iz ovog udruženja.                      

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu