Magazin

Jedan trenutak MIJENJA SVE: Stručnjak iz Srbije objasnio koje 4 GREŠKE mladi prave tokom maturske večeri, SVE SU KOBNE

Prošle godine u saobraćajnim nesrećama u Srbiji stradalo je 115 mladih osoba, što predstavlja zabrinjavajuću statistiku – u prosjeku, svaki četvrti dan jedna mlada osoba izgubi život, izjavio je Veljko Ćurčić, načelnik Odjeljenja za planiranje, prevenciju i edukaciju Agencije za bezbjednost saobraćaja. Posebno je važno da se mladi odgovorno ponašaju i u vrijeme najveće radosti kao što je matursko veče.

matursko veče učenika Gimnazije u Banjaluci
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Sezona maturskih večeri često donese euforiju koja nadvlada razum. Agencija za bezbjednost saobraćaja Srbije podsjeća da je važno da to veče ostane upamćeno po radosti i lijepim uspomenama a ne po tragičnim ishodima.

Veljko Ćurčić je, gostujući u Jutarnjem programu RTS, podsjetio da je kampanju “Na maturu bez automobila” pokrenula grupa kragujevačkih srednjoškolaca 2014. godine, nakon što su njihovi vršnjaci izgubili živote vraćajući se sa proslave.

– Kad je riječ o mladima koji su stradali u saobraćajnim nesrećama, statistika nam ne ide u prilog – 115 ih je poginulo prošle godine, u prosjeku jedan svaka četiri dana, a tokom vikenda čak dvoje dnevno. Zabrinjava i podatak da je 25 mladih izgubilo život upravljajući vozilom bez vozačke dozvole – istakao je Ćurčić.

Pročitajte još

Četiri greške mladih

Dodaje da se ove godine 10.000 maturanata uključilo u kampanju, a da najjači utisak tokom tribina ostavljaju osobe koje su preživjele nesreće, jer mladi tada najbolje shvataju da je riječ o iskrenim i dobronamjernim savjetima.

Četiri najčešće greške mladih vozača su: neprilagođena brzina, nekorišćenje sigurnosnog pojasa, upotreba mobilnog telefona tokom vožnje i vožnja pod dejstvom alkohola. Moramo se mijenjati kao društvo, promijeniti pristup mladima i uključiti ih kao partnere u kampanjama – ukazao je Ćurčić.

Naglasio je da možda najveću odgovornost za saobraćajno vaspitanje ima porodica – djeca ponašanje uče posmatrajući roditelje, i zato moraju biti dobar primjer.

Prema njegovim riječima, lokalne samouprave su snažni partneri Agencije – aktivno učestvuju u osmišljavanju kampanja, doniraju edukativni materijal, organizuju nagradne igre i takmičenja kako bi bezbjednost učinili privlačnijom mladima.

– Svi smo prošli kroz maturu – donose se važne odluke, prave prvi koraci u odraslost. Ali ne smije se dozvoliti da mladalačka nepromišljenost u djeliću sekunde uništi sve to. Mladi treba da uživaju, ali i da se ponašaju odgovorno – jer je to najljepši period života, u odnosu na ono što ih tek čeka – zaključio je Ćurčić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu