Društvo

Politički salto morale Borisa Jerinića: Prvo podržavao eksploataciju, sad “SPAŠAVA” Ozren

Planina Ozren, koja je godinama bila na meti rudarskih interesa, krajem aprila proglašena je zaštićenim područjem, a tu odluku je predložio gradonačelnik Doboja Boris Jerinić, nakon čega ju je Skupština grada jednoglasno usvojila.

Boris Jerinić
FOTO: SRNA

Tim povodom redakciji Srpskainfo obratili su se iz Aarhus centra u BiH poručivši da “priroda ima čudne načine da se odbrani, ali da je ponekad ironična do kraja”.

– Ozren, planina koju su godinama pokušavali pretvoriti u rudnik profita  sada je proglašena zaštićenim područjem. A predlagač te odluke? Gradonačelnik Doboja, Boris Jerinić. Da, isti onaj koji je još donedavno podržavao projekte istraživanja rude, ohrabrivao narative protiv građanskih aktivista i ponašao se kao portparol interesa rudarskih lobija – navodi se u saopštenju

Podsjećaju da je planina Ozren bila dugo na meti rudarskih interesa, a da je krajem aprila ove godine proglašena zaštićenim područjem.

Skupština Grada Doboja jednoglasno je usvojila prijedlog gradonačelnika Borisa Jerinića, što, ističu u ovom centru, na prvi pogled može izgledati kao značajan korak ka očuvanju prirode.

– Međutim, dodijeljeni šesti stepen zaštite prema klasifikaciji Međunarodne unije za zaštitu prirode (IUCN) predstavlja najniži nivo i ne osigurava potpunu zaštitu ove planine koja obiluje prirodnim i kulturnim vrijednostima. Ipak, ovaj potez se može tumačiti kao pozitivan pomak u željenom pravcu – navode u Aarhus centru u BiH.

Aktivisti bili meta javnog linča

Podsjećaju da su predstavnici Ekološkog udruženja “Gostilj Ozrena“ i Ekološkog udruženja “Ozrenski studenac“, uz pravnu pomoć Aarhus centra u BiH, ranije uputili krivičnu prijavu protiv Jerinića, ne samo zbog direktne podrške geološkim istraživanjima u srcu Ozrena, već i zbog političkog huškanja na aktiviste koji su se usudili reći “ne” eksploataciji planine.

Ističu da su aktivisti bili meta javnog linča, a građani/ke Doboja su godinama tražili da ih se čuje.

– I kada su konačno progovorili kroz krivičnu prijavu, čini se da je gradonačelnik, u strahu od odgovornosti, gubitka političkih poena ili nečeg trećeg naglo promijenio mišljenje – ističu u ovom centru.

Pročitajte još

Dodaju da proglašenje Ozrena zaštićenim područjem, po njegovom prijedlogu, zvuči kao politički manevar za čišćenje biografije, a ne kao stvarna briga za prirodu.

Ako je Ozren sada zaštićen, iz Aarhus centra u BiH kažu da to nije zahvaljujući političarima koji su ga htjeli eksploatisati, već uprkos njima. To je rezultat pritiska građana, pravnog rada aktivista i jasne poruke da priroda nije na prodaju.

Simbol građanske borbe

– Iako je odluka gradonačelnika Jerinića i Skupštine grada Doboja rezultat pritiska javnosti i komplikovanog političkog trenutka, ona je ipak potvrda značaja učešća mještana Ozrena na javnim tribinama i protestima. Poruka koju šaljemo na ovaj način već četiri godine kao i naša pravna borba konačno je stigla gdje treba i donosi rezultate. Međutim, ovo je tek prvi mali korak ka željenom nivou zaštite planine Ozren. Očekujemo da će i opština Petrovo slijediti odluku grada Doboja, a naš krajnji cilj je zaštita Ozrena na nivou nacionalnog parka kako je i predviđeno važećim Prostornim planom Republike Srpske, kao i adekvatno gazdovanje budućim zaštićenim područjem – poručio je Zoran Poljašević, predstavnik ekološkog udruženja “Ozrenski studenac“.

Prema riječima gradonačelnika Jerinića, usvojena odluka predstavlja potez u korist kako lokalne zajednice, tako i Republike Srpske, te bi, prema njegovom mišljenju, trebala zaustaviti širenje dezinformacija o navodnim namjerama da se naruši biodiverzitet tog kraja.

S druge strane, ekološki aktivisti upozoravaju da prava i efikasna zaštita planine Ozren zahtijeva saradnju i učešće i drugih opština koje se nalaze na njenom području, poput opštine Petrovo, kako bi se osigurala integralna zaštita planine.

– Kada institucije zataje, a interesi se previše približe prirodi, građani ustaju. I Ozren sada stoji kao simbol te borbe. Ne zahvaljujući, nego uprkos Borisu Jeriniću – poručila je Emina Veljović, izvršna direktorka Resursnog Aarhus centra u BiH.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu