Riječ je o prvoj tranši pomoći za mart, april i maj kompaniji koja je u velikim finansijskim problemima zbog duga Republike Srpske u slučaju Viadukt.
Da su institucije BiH uplatile prvu pomoć za BHANSA potvrdio je Vinko Malnar, predsjednik Sindikata kontrolora letenja u BiH koji je juče za N1 rekao da su radnici ove agencije spremni obustaviti rad ukoliko do 15. juna najkasnije ne dobiju platu.
Međutim, budući da je novac, barem jedan dio, uplaćen na račun BHANSA, sve je izvjesnije da će i radnici ove kompanije dobiti platu.
Važno je istaći da je ranije na prijedlog Ministarstva komunikacija i saobraćaja BiH, donesena Odluka o finansiranju BHANSA na privremenoj osnovi do kraja trećeg kvartala 2025. godine. Riječ je o iznosu nešto većem od 60 miliona KM.
Prema toj odluci, Ministarstvo finansija i trezora BiH obavezno je mjesečno transferirati sredstva BHANSA po osnovu njenog zahtjeva na mjesečnom nivou za sredstvima u skladu sa rashodima iz usvojenog Finansijskog plana i izvršenjem u prethodnom periodu.
O Viaduktu
Slučaj “Viadukt” predstavlja jedan od najsloženijih pravnih i finansijskih sporova u BiH, sa ozbiljnim posljedicama po državne institucije, posebno Agenciju za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH (BHANSA).
Vlada Republike Srpske je 2004. godine dodijelila koncesiju slovenskoj firmi Viadukt i njenoj podružnici HES Vrbas za izgradnju hidroelektrana na rijeci Vrbas. Međutim, iste godine RS je dodijelila koncesiju za HE Bočac 2, čime je onemogućena realizacija projekta Viadukta. Zbog toga je Viadukt 2014. pokrenuo arbitražni postupak pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicionih sporova (ICSID) u Vašingtonu, tvrdeći da mu je nanesena šteta raskidom ugovora. Arbitražno vijeće je 2022. presudilo u korist Viadukta, obavezujući BiH na isplatu 40 miliona eura, a dug sa kamatama danas prelazi 70 miliona eura.
Posljedice po BHANSA
Neizmireni dug prema Viaduktu ima direktne posljedice na BHANSA. Zbog sudske odluke, Eurocontrol je zamrznuo isplate prema BHANSA, što je dovelo do smanjenja plata zaposlenima i ugrozilo funkcionisanje vazdušnog saobraćaja u BiH. Savjet ministara BiH je odobrilo privremeno finansiranje BHANSA u iznosu od 60 miliona KM kako bi se prevazišla kriza, ali dugoročno rješenje još nije postignuto.
Pravne i političke implikacije
Tužilaštvo BiH i Okružno javno tužilaštvo Banjaluka vode istrage u vezi sa slučajem “Viadukt”, fokusirajući se na moguće zloupotrebe službenog položaja i druge nepravilnosti. Predsjedništvo BiH je usvojilo zaključke kojima poziva Savjet ministara da preduzme sve neophodne mjere za izvršenje presude ICSID Tribunala i zaštitu imovine BiH.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu