Kako navodi portal Everymum, iako osjećaj sunčevih zraka na nama može biti apsolutno predivan, dugotrajno izlaganje suncu povećava rizik od raka kože.
Zbog toga su podijelili nekoliko mjera opreza koje kao roditelji možete poduzeti kako biste zaštitili svoje mališane.
Hlad
Bebe mlađe od šest mjeseci posebno ne bi trebale biti izložene izravnoj sunčevoj svjetlosti. Njihova koža je previše osjetljiva. Držite ih u hladu što je više moguće, a dok ste vani, pokrijte im ruke i noge odjećom. Lagani pamuk i lan idealni su na visokim temperaturama. Razmislite i o kupovini suncobrana za kolica za dodatnu zaštitu.
Čak i starija djeca i odrasli trebaju ograničiti izlaganje suncu gdje je to moguće, posebno između 11 i 15 sati kada je sunce najjače. Pazite da vaša djeca nose šešir za sunce sa širokim obrubom ili dugim preklopom kako bi zaštitili glavu i vrat od sunca.
Hidratacija
Kada su temperature visoke, bebu treba biti hidrira. Male bebe nisu u potpunosti sposobne regulisati vlastitu tjelesnu temperaturu, stoga je ključno da ih rashladite i hidrirate. Šta god vaša beba inače pije (mlijeko, vodu, sokove – ovisno o dobi), pobrinite se da pije dovoljno.
Brzo prskanje vode iz bočice s raspršivačem može osvježiti sve i umiriti kožu. Ako vaša beba ima šest mjeseci i više, sisanje ili žvakanje hladne dinje ili jagoda također će joj pomoći da se rashladi i hidrira.
Zaštita je ključna
Za bebe mlađe od šest mjeseci, krema za sunčanje se ne preporučuje jer im je koža previše osjetljiva. Zbog toga je najvažnije da budu u hladu. Međutim, bebe starije od šest mjeseci svakako biste trebali namazati svoje mališane kremom za sunčanje s visokim SPF-om.
Odaberite kremu za sunčanje bez mirisa i parabena, jer mirisni proizvod može iritirati njihovu kožu. Postoji mnogo proizvoda posebno formulisanih za djecu koji su vjerovatno nježniji za bebinu kožu, ali uvijek pročitajte upute.
Pazite da proizvod također štiti od UVA i UVB zraka, s visokim SPF faktorom. Preporuka je korištenje minimalno SPF 30, ali što veći to bolje. Po mogućnosti većim od 50 i obavezno ga ponovno nanesite svakih nekoliko sati i nakon plivanja.
Čuvajte se oblaka
Do 90 posto UV zraka može proći kroz lagane oblake. Dakle, čak i ako pomislite: “Oh, ne izgleda previše toplo vani”, te štetne zrake će ipak proći. UV indeks možete provjeriti online ili u aplikaciji za vremensku prognozu na telefonu kako biste vidjeli koliko su zrake jake.
UV indeks nam govori nivo UV zračenja koja se očekuje na Zemljinoj površini. To je skala koja ide od nule prema gore. Ako UV indeks iznosi tri ili više, važno je osigurati da su vaši mališani dobro zaštićeni. U slučaju sumnje, uvijek nanesite kremu za sunčanje na izložene dijelove kože i ponesite je sa sobom kada izlazite.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu