To je bila najveća poslijeratna evakuacija u gradu i uslijedila je nakon otkrića tri američke bombe u ponedjeljak dvije težine 1.000 funti i jedna težine 500 funti.
Zbog veličine bombi, zona od 1.000 kvadratnih metara je ograđena i zatvorena. Zvaničnici idu od vrata do vrata provjeravajući da li su preduzeća i kuće prazne. Devet škola, 58 hotela, bolnica, glavna gradska vijećnica i područje u blizini čuvene Kelnske katedrale, koja je pod zaštitom UNESCO, su među mnogim mjestima koja su privremeno zatvorena.
Skloništa za evakuisane
Postavljena su dva skloništa za evakuisane.
Prošle godine u gradu je pronađena 31 bomba.
Gradski zvaničnici rekli su za “Skaj njuz” da je plan bio da se bombe deaktiviraju. Ako to nije moguće, druga opcija bi bila potencijalno sigurna detonacija. Međutim, to bi značilo mnogo veću operaciju koja bi zahtjevala dovođenje pijeska i vode u područje kako bi se ograničila šteta od eksplozije.
Vlasti se nadaju da će, ako sve bude išlo po planu, stručnjaci za deaktivaciju bombi moći da ih deaktiviraju na vrijeme kako bi ljudi mogli da se vrate kućama do večeri, piše Index.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu