To su saopštili iz Fonda zdravstvenog osiguranja Srpske, naglasivši da je voma važno da, prije polaska na put, osigurano lice od svog porodičnog doktora dobije uvjerenje o zdravstvenom stanju.
– Na osnovu toga, Fond će izdati odgovarajući ino-obrazac. Potvrde o zdravstvenom stanju koje porodični doktori izdaju se ne naplaćuju. Plaća se samo participacija, koja za prvi pregled doktora medicine iznosi 1,5 KM, odnosno 2 KM za prvi pregled doktora specijaliste – objašnjavaju u FZO.
Sa ino-obrascem osiguranik treba da se javi zdravstvenom osiguranju zemlje u koju putuje, gdje će na osnovu njega dobiti odgovarajuću potvrdu koju će koristiti u slučaju da mu za vrijeme boravka u inostranstvu zatreba neodložna zdravstvena zaštita.
– U slučaju da im se, i pored ino-obrasca naplati hitna zdravstvena zaštita, osiguranici po povratku kući mogu da podnesu zahtjev za refundaciju troškova. Bez ino-obrasca, to nije moguće – poručuju iz FZO.
Podsjetimo, BiH ima potpisane sporazume o socijalnom osiguranju sa Srbijom, Crnom Gorom, Hrvatskom, Makedonijom, Slovenijom, Mađarskom, Turskom, Holandijom, Austrijom, Njemačkom, Italijom, Rumunijom, Belgijom, Češkom i Luksemburgom.
Osim ovih zemalja u kojim se pravo na hitnu zdravstvenu zaštitu ostvaruje putem ino-obrasca, osiguranici koji putuju u Poljsku, Slovačku i Veliku Britaniju, takođe, imaju pokrivene troškove hitne medicinske pomoći.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu