Svijet

(VIDEO) "Pravi korak prema medicinskoj superinteligenciji" Majkrosoft tvrdi da je STVORIO AI LJEKARA koji je 4 puta precizniji od pravih doktora

Majkrosoft je predstavio AI sistem koji može da dijagnostikuje bolesti četiri puta preciznije od ljudskih ljekara.

Robot
FOTO: FREEPIK

Kompanija tvrdi da je ovo “pravi korak prema medicinskoj superinteligenciji” koja će fundamentalno promijeniti način na koji pristupamo zdravstvenoj zaštiti.

Eksperiment je pokazao da je MAI-DxO sistem postigao 80% tačnost u dijagnostici, dok su ljekari uspjeli da postigne samo 20%. Još impresivnije, sistem je smanjio troškove za 20% biranjem jeftinijih testova i procedura.

– Ovaj mehanizam orkestracije – više agenata koji rade zajedno u stilu lančane debate – to je ono što će nas dovesti bliže medicinskoj superinteligenciji – kaže Mustafa Sulejman, direktor Microsoftove AI divizije.

Pročitajte još

Tim Majkrosofta je koristio 304 studije slučaja iz New England Journal of Medicine da bi napravio test pod nazivom Sequential Diagnosis Benchmark. Jezički model je raščlanio svaki slučaj na proces korak po korak koji bi ljekar izvršio da bi došao do dijagnoze.

Istraživači su zatim izgradili sistem nazvan MAI Diagnostic Orchestrator (MAI-DxO) koji kombinuje nekoliko vodećih AI modela – uključujući OpenAI GPT, Google Gemini, Anthropic Claude, Meta Llama i xAI Grok – na način koji imitira rad nekoliko ljudskih eksperata.

Kako funkcioniše nova generacija medicinske AI

Majkrosoft još uvijek nije odlučio da li će pokušati da komercijalizuje tehnologiju, ali kompanija razmatra integraciju u Bing pretraživač da bi pomogla korisnicima da dijagnostikuju bolesti. Takođe postoji mogućnost razvoja alata koji će pomoći medicinskim ekspertima da poboljšaju ili čak automatizuju negu pacijenata.

– Ono što ćete vidjeti tokom narednih nekoliko godina je da radimo sve više posla dokazujući ove sisteme u stvarnom svijetu – kaže Sulejman.

Ovaj projekat je najnoviji u rastućem nizu istraživanja koja pokazuju kako AI modeli mogu da dijagnostikuju bolesti. Tokom poslednjih nekoliko godina, i Majkrosoft i Gugl su objavili radove koji pokazuju da veliki jezički modeli mogu precizno da dijagnostikuju bolest kada im se omogući pristup medicinskim kartonima.

Novo Majkrosoftovo istraživanje se razlikuje od prethodnih radova jer preciznije imitira način na koji ljudski lekari dijagnostikuju bolesti – analiziranjem simptoma, naručivanjem testova i daljom analizom dok se ne postigne dijagnoza.

Revolucija u troškovima zdravstvene zaštite

Projekat takođe sugeriše da AI može pomoći u smanjenju troškova zdravstvene zaštite, što je kritično pitanje, posebno u SAD.

– Naš model radi nevjerovatno dobro, i u postizanju dijagnoze i u postizanju te dijagnoze na vrlo efikasan način što se tiče troškova – kaže Dominik King, potpredsjednik Majkrosofta koji je uključen u projekat.

– Ovo je prilično uzbudljivo – kaže David Sontag, naučnik na MIT-u i suosnivač Layer Health, startapa koji gradi medicinske AI alate. Sontag kaže da je rad važan ne samo zato što se približava načinu na koji rade ljekari, već i zato što je rigorozan u rješavanju potencijalnih problema sa osnovnom metodologijom.

Međutim, Sontag kaže da Majkrosoftova otkrića treba tretirati sa određenim oprezom jer su lekari u studiji zamoljeni da ne koriste nikakve dodatne alate za pomoć u dijagnostici, što možda ne odražava način na koji rade u stvarnom životu.

– Ovo je impresivan izvještaj jer se bavi visoko složenim slučajevima za dijagnostiku – kaže Erik Topol, naučnik na Scripps Research Institute. Pokazivanje da AI može, u teoriji, da smanji troškove medicinske njege je novo, dodaje on.

I Topol i Sontag sa MIT kažu da bi sljedeći korak u validaciji potencijala Majkrosoftovog sistema prije opšte implementacije bilo demonstriranje efikasnosti alata u kliničkom ispitivanju koje poredi rezultate sa stvarnim ljekarima koji liječe stvarne pacijente, piše Telegraf.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu