Ne bih unaprijed želio ništa da kažem, ali mislim da se neće desiti, rekao je Đokić.
Naime, novac 113 miliona KM po arbitražnoj presudi u korist slovenačke firme Viadukt i dalje nije uplaćen, a svakodnevno se obračunavaju kamate od oko 20.000 KM. Pravni zastupnik Viadukta je banjalučka advokatska kancelarija Baroš, a BiH prijeti nova arbitraža vezana za vjetropark Trusina za koji je upućena opomena pred arbitražu sa iznosom od 102 miliona evra.
U advokatskoj kancelariji Baroš koja zastupa “Kermas Energiju” ne žele da se oglašavaju o ovom slučaju.
Advokat Predrag Baroš, iz te kancelarije, u aprilu je izjavio da je zagrebačka firma „Kermas Energija“ u februaru prošle godine uputila Savjetu ministara BiH i Vladi RS opomenu pred pokretanje arbitražnog postupka.
“Kermas Energija” je većinski vlasnik firme „Eol Prvi“ iz Nevesinja koje je 2012. godine sa Vladom RS zaključila ugovor o koncesiji za izgradnju i korištenje parka vetrenjača na lokaciji Trusina.
– Firma “Kermas Energija” iz Zagreba koju zastupamo u ovom slučaju imala je investicije oko pet, šest miliona eura u cilju izgradnje vjetroelektrane Trusina. Koncesija je raskinuta. Nakon podnošenja opomene zahtjev za arbitražu se može podnijeti nakon šest mjeseci, međutim, on još uvijek nije pokrenut jer Kermas Energija bi radije da, ako postoji mogućnost, da pronađe fond i na njega prebaci troškove finansiranja arbitraže. Još uvijek nije pronađen fond koji je zainteresovan za ovaj predmet i iz tog razloga arbitraža i nije pokrenuta – objasnio je tada Baroš.

Capital.ba ranije je objavio daprojekat nikada nije započet jer „Kermas energija” nije dostavila traženu bankarsku garanciju, pravdajući to činjenicom da su u međuvremenu ukinuti podsticaji za proizvodnju struje. Vlada RS je 2019. godine raskinula ugovor o koncesiji.
Baroš je izjavio da je “Kermas Energija” izgradila pet postrojenja snage po 9,9 MW kako bi ostvarila pravo na poticaj, ali nikada nisu uspjeli dobiti zvanično priznanje prava nadležnih organa.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu