U pitanju je spor koji je proizašao iz odluka Vlade premijera Zorana Milanovića iz 2015. godine, donijetih radi zaštite građana koji su imali kredite vezane za švajcarski franak i koji su bili pogođeni naglim porastom mjesečnih rata u domaćim bankama.
Francuska banka nije bila usamljena
U vrijeme kada je Milanovićeva vlada pokušala da zaštiti građane, SG je bila vlasnik Splitske banke i pridružila se ostalim bankama koje su pokrenule tužbu pred ICSID, tražeći zaštitu od mjera koje su sprovedene kroz izmjene Zakona o potrošačkom kreditiranju i Zakona o kreditnim institucijama.
SG je u tužbi pozvala na Ugovor o uzajamnoj zaštiti investicija između Hrvatske i Francuske.
Hrvatska mora da plati i troškove postupka
Pored 17,5 miliona evra, Hrvatska je dužna da nadoknadi i troškove postupka u iznosu od 2.823.741,42 evra, uz pripadajuću kamatu.
Inače, SG je prvobitno tražila 39,7 miliona evra, ali nije u potpunosti uspjela u svom zahtjevu, navodi se u saopštenju DORH, prenosi Jutarnji list.
Dogovor sa drugim bankama – ali ne i sa SG
Pored SG, arbitražne sporove protiv Hrvatske zbog mjera za “švajcarce” pokrenule su i banke OTP, Erste, Raiffeisen, UniCredit i Zagrebačka banka, kao i Addiko banka.
U julu 2021. godine, hrvatska Vlada je postigla dogovor sa svim tužiocima osim SG i Addiko banke, čime su sporovi prekinuti.
Tadašnji ministar finansija Zdravko Marić izjavio je da bi gubitak svih sporova Hrvatsku mogao koštati do 2,5 milijarde kuna.
Odluka je konačna i iznad domaćeg prava
Isplata 17,5 miliona evra sa kamatama je neopoziva, jer je Hrvatska kao potpisnica međunarodnih ugovora prihvatila da su odluke ICSID iznad domaćih sudova.
Slična situacija se dogodila 2022. godine, kada je Hrvatska izgubila spor protiv mađarskog MOL i bila dužna da isplati 184 miliona dolara, takođe bez kamata i troškova.
SG je napustila Hrvatsku prije 9 godina
Francuska banka Societe Generale se još 2016. povukla sa hrvatskog tržišta, prodavši Splitsku banku mađarskoj OTP grupi, prenosi Telegraf.rs.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu