Biljka poznata kao popino prase ili narodski rečeno čičak, širi se poput požara, zauzimajući zapuštene travnjake, trotoare, pa čak i zelene površine oko škola i zgrada.
Stručnjaci upozoravaju da ova biljka nije samo estetski problem.

Njen korijen prodire duboko, teško se uklanja, a sjemenke se hvataju za odjeću, obuću ili krzno pasa- šireći se dalje svaki korakom.
Kod kućnih ljubimaca može izazvati velike probleme– povrede šapa, infekcije i upale, a djeci pravi neprijatnosti pri igri.
– Nikada ga ovoliko nije bilo. Znam o čemu se radi, ali ovo je postalo alarmantno- ističe stariji Banjalučanin za Srpskainfo.

U neodstatku redovnog održavanja javnih površina, ovakve biljke dobijaju savršene uslove da se razmnože.
Kombinacija zapuštenih placeva i zanemarenog urbanog zelenila stvara prostor u kojem ne opstaju cvijeće, ni ukrasne trave, ali zato buja ono što niko ne sije.
Gradske vlasti smatraju građani, često uređuju centar grada, dok su periferija i kvartovi prepušteni sami sebi. Tamo gdje trava ne vidi kosačicu, raste onošto najbrže klija, a to je upravo popino prase.
Da situacija bude gore, nema sistematske borbe protiv korova niti edukacije stanara kako da ga suzbiju. Umjesto cvjetnih gredica i dječijih igara dobijamo gradske džungle u kojima na svakom koraku prijeti biljka koja boli.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu