Svijet

Osuđen na 14 godina: Bivši predsjednik Perua završio iza rešetaka

Sud u Peruu osudio je bivšeg predsjednika Martina Viskaru na 14 godina zatvora, nakon što ga je proglasio krivim za primanje mita godinama prije nego što je stupio na funkciju.

Osuđen na 14 godina: Bivši predsjednik Perua završio iza rešetaka
FOTO: JOHN REYES MEJIA/EPA

Prema presudi, Viskara je prihvatio mito u iznosu od 676.000 dolara od građevinskih firmi u zamjenu za ugovore o javnim radovima dok je bio guverner južne regije Mokegua od 2011. do 2014. godine, prenosi Rojters.

Tokom suđenja, koje je počelo prošlog oktobra, Viskara je negirao optužbe, tvrdeći da je žrtva političkog progona.

Na vlast je došao 2018. godine nakon što je njegov prethodnik podnio ostavku, a dvije godine kasnije smijenio ga je Kongres zbog istraga o korupciji.

Njegov stariji brat, Mario Viskara planira da se kandiduje na predsedničkim izborima u aprilu 2026. godine ispred stranke Peru na prvom mjestu, u kojoj je bivši predsednik bio ključni savjetnik. 

Pročitajte još

U Peruu se promijenilo šest predsjednika od 2018. godine do danas zbog impičmenta i ostavki, koje su često bile podstaknute korupcionaškim skandalima.

Još trojica bivših predsjednika nalaze se u zatvoru.

Alehandro Toledo i Oljanta Humala služe kazne zbog korupcije, dok je Pedro Kastiljo u zatvoru zbog optužbi za pobunu.