Sjedinjene Američke Države očekuju da Evropa preuzme veću odgovornost i poveća izdvajanja za odbranu, rekao je Rute u nedavnom intervjuu za dpa.
– Apsolutno sam uvjeren da su SAD u potpunosti posvećene NATO. U to nema sumnje. Postojalo je jedno veliko očekivanje, da mi trošimo više, da Evropa preuzme veću odgovornost – kazao je Rute.
Ipak, naglasio je da se to treba raditi zajedno sa Sjedinjenim Američkim Državama.
Bivši holandski premijer podsjetio je na NATO samit održan u junu u Hagu, na kojem su se sve saveznice složile da do 2035. godine povećaju izdvajanja za odbranu na pet odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP).
– Mislim da je to i dalje jedna od najvećih spoljnopolitičkih pobjeda predsjednika Trampa – tih pet odsto, jasna obaveza da se više ulaže – rekao je Rute.
Manfred Veber, lider konzervativne Evropske narodne stranke (EPP), najveće političke grupacije u Evropskom parlamentu, pozvao je da se EU razvije u ‘evropski NATO’, tvrdeći da se na SAD više ne može bezrezervno oslanjati.
Iako je pohvalio Vebera, Rute je rekao da ima drugačije mišljenje.
– Ne smijemo zaboraviti da kada je riječ o Evropi i NATO, postoji više od same Evropske unije – zaključio je Rute.
Iako je priznao važnost Evropske unije, Rute je naveo da 23 države članice EU unutar NATO čine tek oko četvrtine ukupne ekonomske snage Saveza, prenosi Klix.
Sedamdesetpet odsto i dalje je izvan EU – rekao je, misleći na članice NATO poput Ujedinjenog Kraljevstva, Norveške, Kanade i Sjedinjenih Američkih Država.
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici ili čitajte na Google News.