Cvjećare i frizeri. Buketi od 50 kuna do 30+ evra, šišanje od 30 kuna do 12, 15+ evra – navodi drugi komentator, a drugi su na listu najvećih profitera od uvođenja evra dodali pekare i druge zanatlije.
Dio korisnika je krivio potrošače, ističući da cijene neće pasti dok god postoje kupci spremni da plate takve iznose. “Dok god postoje budale koje plaćaju te cijene, imaćemo te cijene”, jedan je od komentara koji sumira taj stav.
500 kuna za buket, alo, jeste li vi normalni? by u/andrijamarkovic in hrvatska
Otkupne cijene cvijeća drastično porasle
Iako je većina komentara bila kritička, bilo je i onih koji su pokušali da objasne pozadinu visokih cijena.
Jedna korisnica, čija majka navodno posjeduje cvjećaru, istakla je da su otkupne cijjene cvijeća drastično porasle. Pošto Hrvatska uvozi većinu cvijeća, posebno iz Holandije, globalni troškovi logistike i energije direktno utiču na konačnu cijenu u lokalnim cvjećarama. „Kada se uzme u obzir koliko košta cvijeće u nabavci, ova cijena buketa je sasvim realna, ako želite da zaradite nešto novca“, napisala je, dodajući da je cvjećarstvo rizičan posao jer neprodato cvijeće brzo propada i stvara gubitak.
Ovi argumenti se poklapaju sa zvaničnim podacima. Iako je ukupna inflacija u januaru 2026. godine bila 3,4 odsto, cijene u sektoru usluga su porasle za čak 7,2 odsto, što objašnjava zašto potrošači najviše osjećaju udar na svoje novčanike upravo u frizerskim salonima, restoranima i cvjećarama.
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici ili čitajte na Google News.