Banjaluka

Ministarstvo prosvjete o spornoj ekskurziji: Evo šta je traženo od direktora Medicinske škole

Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske je, povodom predstavke roditelja Medicinske škole u Banjaluci, zatražilo izjašnjenje direktora škole.

Ministarstvo prosvjete o spornoj ekskurziji: Evo šta je traženo od direktora Medicinske škole
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Iz Ministarstva su naveli da su predstavku uputili „na dalje postupanje Prosvjetnoj inspekciji, koja će se o navedenom izjasniti u skladu sa svojim nadležnostima“.

Iz Inspektorata Republike Srpske ranije je potvrđeno da je u toku inspekcijski postupak u Medicinskoj školi u Banjaluci nakon bure oko ekskurzije.

Inspekcijski nadzor zatražio je advokat Dario Sandić kao član Savjeta roditelja Medicinske škole nakon što nisu provedene odluke Savjeta koje su se odnosile na bezbjednost učenika i transparentnost troškova ekskurzije u Španiju.

Pročitajte još

Sandić je najavio i podnošenje krivične prijave protiv direktora škole.

Savjet roditelja je prošle godine jednoglasno donio odluku da se u tendersku dokumentaciju uvrsti zahtjev da agencije, prilikom dostavljanja ponuda, dostave dokaze da će prevoz učenika biti izvršen autobusima koji nisu stariji od 5 godina, kao i da cijenu ekskurzije prikažu po pojedinačnim stavkama prevoz, ishrana, smještaj, izleti i drugo.

– Odluka o starosti autobusa je donesena radi bezbjednosti naše djece, a imajući u vidu da je 2025. godine došlo do kvara autobusa kojim su učenici Medicinske škole išli na ekskurziju, te su 7 sati čekali u Sloveniji – naveo je Sandić napominjući da je direktor u potpunosti izignorisao odluke Savjeta roditelja.

Sandić je zbog toga zatražio reakciju nadležnih institucija. Obratio se inspekciji, Republičkom pedagoškom zavodu i Ministarstvu prosvjete, tražeći da se izvrši upravna i inspekcijska kontrola rada direktora i uprave škole, te da mu se dostave obavještenja, odnosno zapisnici o izvršenim kontrolama.

Roditelji učenika trećeg razreda tvrde da o iznosu od 1.499 KM za devet dana u španskom ljetovalištu Lloret de Mar nisu bili pravovremeno informisani, niti su o tome raspravljali na sastanku.

Kako navode, informaciju o cijeni dobili su tek krajem decembra, i to posredno, preko djece.