Kako saznaje Fokus, on je 18. marta Američkom ministarstvu pravde podnio akt u kojem iznosi priznanje o tome da je počinio grešku.
Blagojević je napravio izmjenu izjave o registraciji i dostavio je timu nadležnom za praćenje registra o stranim agentima. U izjavi je naveo sljedeće:
– Nisam uključio trošak za jednog klijenta. Otkrio sam svoju grešku prilikom pripreme godišnjih poreskih prijava i pregleda troškova.
Ko je Ranko Ristić
Naime, na prijavi je spomenut klijent Ranko Ristić. Blagojević u aktu navodi da mu je isplatio 62.500 dolara i to za period koji je istekao u septembru 2025. godine.
Ristić je predstavljen kao član srpske zajednice u SAD. On je zajedno sa Blagojevićem te Džozefom Šmicom u januaru ove godine boravio u Banjaluci.
Propisane kazne
Kada je riječ o propisima Zakona o registraciji stranih agenata (FARA) u načelu se kaže da “davanje lažnih, obmanjujućih ili nepotpunih informaciju krivično djelo, kažnjivo kaznom do pet godina zatvora i novčanom kaznom do 250.000 dolara”.
Ističe se da namjerno izostavljanje bitnih činjenica ili nepodnošenja potrebnih dodataka može dovesti do ozbiljniih kazni.
Treba, međutim, i naglasiti da su predviđene kazne i za “manja kršenja, poput neispravnog označavanja informacija ili neblagovremenog izvještavanja”. No i ta manja kršenja propisa mogu rezultirati zatvorskom kaznom do 6 mjeseci i novčanim kaznama do 5.000 dolara, piše Fokus.
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici ili čitajte na Google News.