Svijet

(VIDEO) Radio 45 godina u istoj fabrici: Na dan odlaska u penziju doživio nešto o čemu nije mogao ni da sanja

U vremenu kada se često govori o otuđenosti između radnika i velikih korporacija, retki su primjeri koji pokažu suprotno – da se dugogodišnji trud i lojalnost i dalje znaju prepoznati i nagraditi.

(VIDEO) Radio 45 godina u istoj fabrici: Na dan odlaska u penziju doživio nešto o čemu nije mogao ni da sanja
FOTO: GORAN ŠURLAN/RINGIER

Upravo jedna takva priča iz Njemačke ovih dana privukla je veliku pažnju i izazvala brojne pozitivne reakcije.

Odlazak u penziju za mnoge predstavlja kraj jednog poglavlja, ali i trenutak kada se sabiraju godine rada, odricanja i doprinosa. Međutim, za jednog zaposlenog u BMW-u taj trenutak pretvoren je u događaj koji će pamtiti do kraja života.

Riječ je o radniku turskog porijekla koji je čak 45 godina proveo radeći u istoj BMW-ovoj fabrici, ostavljajući svoj trag u hiljadama automobila koji su sišli sa proizvodne trake. Njegov odlazak u penziju nije prošao nezapaženo – naprotiv, kompanija je odlučila da pokaže koliko cijeni njegovu odanost.

Poklon koji se ne viđa svaki dan

Prije glavnog iznenađenja, radnik je dobio simboličan dar – minijaturnu maketu BMW-ovog tornja u Minhenu, sjedišta kompanije. Međutim, pravi trenutak iznenađenja tek je uslijedio.

BMW mu je, naime, poklonio sportski automobil – crveni BMW M3, jedan od najpoznatijih i najcjenjenijih modela ove bavarske marke. Riječ je o poklonu koji jasno nadilazi uobičajeni gest i pokazuje koliko kompanija cijeni dugogodišnji rad.

Emotivan ispraćaj

Pročitajte još

Čitav ispraćaj bio je izuzetno emotivan, a snimci su se ubrzo proširili društvenim mrežama.

Mnogi su u ovoj priči prepoznali simboliku generacija radnika, posebno onih stranog porijekla, koji su decenijama gradili temelje njemačke industrije. Ovaj slučaj dodatno ističe značaj takozvanih “gastarbajtera”, čiji je doprinos često bio presudan u razvoju velikih industrijskih sistema.

U trenutku kada se automobilska industrija sve više okreće automatizaciji i novim tehnologijama, ovakav gest podsjeća na to koliko je ljudski rad bio ključan za uspjeh velikih kompanija. Priča o radniku koji je gotovo pola vijeka proveo u jednoj firmi i za to dobio ovakvo priznanje pokazuje kako odanost i posvećenost i dalje mogu biti nagrađeni – i to na način koji prevazilazi sva očekivanja, prenosi Dnevno.hr.

Ovaj gest izazvao je brojne pozitivne komentare i istaknut je kao rijedak primjer poslodavca koji umije da prepozna i cijeni dugogodišnji doprinos svojih zaposlenih.