Svijet

“KRUZER SMRTI” ŠIRI STRAH Više od 20 zaraženih slobodno luta svijetom, jedan već u bolnici u Evropi

Antarktički kruzer MV "Hondius" nalazi se na putu ka luci Granadilja de Abona na Tenerifima, gdje bi trebalo da stigne u nedjelju ujutru.

“KRUZER SMRTI” ŠIRI STRAH Više od 20 zaraženih slobodno luta svijetom, jedan već u bolnici u Evropi
FOTO: ELTON MONTEIRO/EPA

Putnike sa broda, na kojem je zabilježeno izbijanje hantavirusa sa osam zaraženih osoba, od kojih su tri preminule, dočekaće zdravstveni tehničari koji će ih prevesti do južnog aerodroma na ostrvu; strani državljani biće odatle repatrirani u svoje zemlje, dok će 14 Španaca biti prebačeno u Madrid, gdje će provesti karantin u Vojnoj bolnici Gomez Ula.

Traga se za 23 osobe, simptomi prijavljeni u Švajcarskoj

U međuvremenu, još 23 putnika koji su bili na brodu već su ga napustili tokom jednog zaustavljanja i vratili se u svoje zemlje bez ikakvog karantina, kako je za list El Pais otkrio jedan od putnika: Na Svetoj Jeleni iskrcalo se 23 ljudi. Ima 23 ljudi koji sada slobodno putuju okolo i, do prije tri dana, niko ih nije kontaktirao – rekao je muškarac koji je želio da ostane anoniman. Upravo ove srede saznalo se da je jedan od njih hospitalizovan u Švajcarskoj sa simptomima hantavirusa.

Pročitajte još

Ministarka zdravlja Španije Monika Garsija naglasila je da su sve osobe koje su ostale na brodu bez simptoma, nakon što su iste srede ujutru tri pacijenta sa simptomima infekcije prebačena u Holandiju. Među njima se nalazi i lekar koji je lečio slučajeve na brodu, a koji je prvobitno trebalo da bude evakuisan u Španiju zbog težine simptoma. Garsija je saopštila da je, nakon stabilizacije njegovog stanja, odlučeno da bude prebačen u Holandiju zajedno sa druga dva pacijenta.

Ostatak putnika i članova posade stići će na Kanarska ostrva, gdje će biti aktiviran zajednički mehanizam zdravstvene procene i evakuacije radi repatrijacije stranih putnika, „osim ukoliko to njihovo zdravstveno stanje ne spreči“, naglasila je Garsija.

Evakuacija je planirana za ponedeljak, 11. maj, do kada će putnici ostati na brodu. Ministarstvo odbrane biće zaduženo za prevoz španskih putnika do bolnice Gomez Ula, dok će svakoj članici EU biti ponuđeno da organizuje povratak svojih državljana. Za četvrtak je zakazan sastanak sa Ministarstvom spoljnih poslova radi koordinacije evakuacije putnika iz trećih zemalja.

Otkriveno ko je i kako uneo smrtonosni virus na kruzer: Odmotava se klupko misterije

Bukti sukob

Sve će biti sprovedeno „bez kontakta sa lokalnim stanovništvom“ i uz maksimalne „bezbednosne garancije“, rekla je ministarka. Operacijom će rukovoditi Evropska komisija, uz podršku Svetske zdravstvene organizacije (SZO) i Evropskog centra za kontrolu i prevenciju bolesti (ECDC), a koordinacija će se odvijati preko evropskog mehanizma civilne zaštite, koji je već aktiviran, prenosi Blic.