Tokom samita posebna pažnja bila je posvećena pitanjima ekonomske otpornosti regiona, investicione sigurnosti i ulozi institucija u vremenu ubrzanih globalnih promjena, a među učesnicima su bili brojni regionalni i međunarodni zvaničnici, privrednici i investitori.
Ministar Selak istakao je da su u svim razvijenim društvima vladavina prava, modernizacija institucija i snažna saradnja politike i privrede ključni preduslovi ekonomskog napretka i privlačenja investicija.
– Živimo u vremenu digitalne transformacije, ali temelj svakog uspješnog društva ostaje pravna sigurnost. Naša je obaveza da pravni sistem učinimo bržim, efikasnijim i dostupnijim građanima i privredi, jer kapital traži red, stabilnost i jasne zakonske okvire. U Republici Srpskoj fokus stavljamo na digitalizaciju pravosuđa, jačanje institucionalne efikasnosti i smanjenje administrativnih barijera kako bismo pratili tempo modernog biznisa i razvoja – izjavio je Selak.
On je naglasio da danas više nego ikada moraju biti povezani politika, privreda i nove tehnologije kako bi se stvorili uslovi za ostanak mladih ljudi i jačanje domaće ekonomije.
Posebnu pažnju na samitu izazvale su panel-diskusije o odnosu politike i kapitala, odnosno o tome koliko institucije, političke odluke i način upravljanja javnim resursima utiču na ekonomiju, investicije i razvoj društva.
Selak je naglasio da Republika Srpska nastavlja da gradi pravni i institucionalni okvir kompatibilan sa regionalnim i evropskim tržištem, posebno u susret velikim razvojnim i infrastrukturnim projektima, uključujući i EXPO 2027.
– Efikasan i stabilan pravosudni sistem najbolji je garant zaštite kapitala, sigurnosti investitora i dugoročnog ekonomskog razvoja – poručio je Selak.
Na ovogodišnjem „Euronews Business Summitu 2026“ učestvovali su brojni istaknuti domaći i međunarodni zvaničnici, ekonomski eksperti i lideri velikih kompanija, među kojima i predsjednik SNS-a Miloš Vučević, premijer Đuro Macut, ministar finansija Siniša Mali, ministarka rudarstva i energetike Srbije Dubravka Đedović Handanović, gradonačelnik LJubljane Zoran Janković, kao i predstavnici MMF-a, međunarodnih energetskih kompanija, investicionih fondova i globalnih finansijskih institucija.
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici ili čitajte na Google News.