Svijet

MAĐARSKA PROMIJENILA USTAV Viktor Orban nikada više neće moći da bude premijer, oglasio se Mađar

Narodna skupština Mađarske je u ponedjeljak popodne, sa 135 glasova za, 50 protiv i 6 uzdržanih, usvojila 16. izmjenu Ustava, prema kojoj Viktor Orban više nikada neće moći da bude premijer Mađarske, dok će Peter Mađar tu funkciju moći da obavlja najviše osam godina.

viktor orban
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Mađarski parlament je usvojio ustavni amandman kojim se premijerima dozvoljava da služe najviše dva mandata, a premijer Peter Mađar oglasio se na društvenoj mreži X.

Parlament ga je upravo usvojio. Od sada, u Mađarskoj, premijer može služiti najviše dva mandata, odnosno osam godina – napisao je Mađar na mreži X.

Amandman navodi da svako ko je prethodno obavljao funkciju premijera najmanje osam godina ne može biti izabran za premijera, prenosi Blic.

Ovo se odnosi na mandate premijera poslije 2. maja 1990. godine.

Pročitajte još

Orban nikad više neće biti premijer

Izmjenom su takođe stvoreni ustavni uslovi za ukidanje fondacija za upravljanje javnom imovinom od javnog interesa (KEKVA) i Sovereignty Protection Office. Poslanici stranaka Fides i KDNP nisu podržali prijedlog, dok su poslanici Mi Hazánk bili uzdržani.

Prema mišljenju stranke Tisa, riječ je o ograničavanju koncentracije vlasti. Fides je, međutim, odmah ocijenio da je u pitanju „lex Orban“, odnosno zakon pisan za jednu osobu, jer je Orban jedini političar u Mađarskoj koji zbog ove izmjene više nikada ne bi mogao da postane premijer. Fides tvrdi da Tisa i dalje strahuje od Orbanovog povratka i da zato pokušava da ga spriječi navodno retroaktivnim zakonodavstvom.