Ipak, ništa nije riješeno. Katastrofa se morala desiti. Već 2 dana deponija gori, crni otrovni dim je progutao Mostar, ljudi se guše, a na plodne voćnjake i vinograde pada pepeo koji će trajno zagaditi zemljište.
Kada je izbio požar, gradonačelnik Mostara Mario Kordić je proglasio vanredno stanje i poručio da “Grad ima problema sa opstrukcijama različitih udruženja“, insinuirajući da su za katastrofu krivi upravo oni, koji su upozoravali na opasnost.
Kada je danas deponija ponovo planula, gradonačelniku su počeli da se priviđaju teroristi, koji podmeću požare. Pozvao je građane da “ne nasjedaju na političke manipulacije” i da se “ujedine kako bi identifikovali počinioce”.
Ali, građani su se već odavno ujedinili. Podsjetila je na to aktivistkinja Amna Popovac.
– Više od 10 godina ljudi upozoravaju na opasnosti kojima su izloženi zbog nelegalnog i nestručnog rada Uborka, a zadnjih 8 godina javno protestvuju. Na žalost, gluha vlast neće ni da čuje – napisala je Amna Popovac na svom Fejsbuk profilu.
Podsjetila je, takođe, da je Uborak gorio više puta u posljednjih 9 mjeseci i da stručnjaci odavno upozoravaju da ovoj deponiji prijeti velika opasnost od samozapaljenja, zbog nestručnog odlaganja otpada.
Omer Hujdur iz Građanske incijative “Jer nas se tiče” kaže da je stanje u tom dijelu Mostara katastrofalno.
– Doslovno se gušimo, evo ja sam upravo bio u hitnoj, primio sam injekciju protiv trovanja. Jedva smo uspjeli da, zajedno sa vatrogascima, zaustavimo širenje požara prema našim kućama – kaže Hujdur.
I on podsjeća da se građani već 8 godina bore da se opasna deponija sanira i izmjesti, ali da vlast nije slušala građane.
– Sada gradonačelnik, kao muva bez glave, ne zna kud udara. Priviđaju mu se teroristi, insinuira da smo mi podmetnuli požar. Kakva besmislica! Moja je kuća par stotina metara od deponije, u Građanskoj inicijativi su i moje komšije. Ko bi bio toliko svirep da podmetne požar, da truje rođenu djecu i uništava svoje imanje – kategoričan je Hujdur.
On podsjeća da je federalna inspekcija već odavno zabranila odlaganje otpada na Uborak, ali da se gradska vlast i rukovodstvo deponije nisu obazirali na to.
– Gradonačelnik, predsjednik gradskog vijeća i direktor deponije zaslužili su doživotni zatvor, zbog ove katastrofe – kaže Hujdur.
Mostarska katastrofa upozorava
BONUS VIDEO
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici ili čitajte na Google News.