Politika

NEDEMOKRATSKI ČIN Nešić poručio da bi odlaganje izbora u posljednji čas ugrozilo legitimnost izbornog procesa

Odlaganje izbora u posljednji čas bio bi nedemokratski čin urušavanja fer izbornog procesa. Izbori moraju biti ili održani 4. oktobra ili i kampanja mora biti pomjerena za mjesec dana, poručio je predsjednik DNS Nenad Nešić.

NEDEMOKRATSKI ČIN Nešić poručio da bi odlaganje izbora u posljednji čas ugrozilo legitimnost izbornog procesa
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

On je komentarisao medijske navode da bi se moglo desiti da Centralna izborna komisija (CIK) BiH odloži održavanje izbora svega par dana prije 4. oktobra i da se izborna tišina razvuče mjesec dana.

Nedopustivo je, smatra Nešić, da se izborna kampanja završi 3. oktobra, a da se izbori održe tek 4. novembra.

Pročitajte još

– Kampanja služi da se birači upoznaju sa programima i da svježih utisaka izađu i glasaju. Za mjesec dana predizborne tišine, niko se neće sjećati onog iz septembra. To je gušenje demokratije i fer izbora. Ukoliko nisu stvoreni svi preduslovi za održavanje izbora i upotrebu izbornih tehnologija, onda iz CIK-a trebaju reći ili da se izbori održavaju bez tehnologija ili ih trebaju pomjeriti prije početka predizborne kampanje – kaže predsjednik DNS-a Nenad Nešić.

On dodaje da je skeptičan da izborne tehnologije mogu biti implementirane do 4.oktobra,  i da na 5.500 biračkih mjesta sve može funkcionisati bez problema.

Iz medija vidimo da još nije stigla sva oprema, da nije testirana, da ljudi nisu prošli obuke. To kašnjenje ne smije ugroziti interese birača i dovesti do upitne legitimnosti izbornog procesa. Zato apelujem na CIK da ide u susret eventualnim problemima i ako se odluče za odlaganje izbora da to učine prije 4.septembra – poručio je Nešić.

“Nekad se treba i opustiti” Nešić se zabavlja na Jahorini, adrenalin pršti

Moguće odlaganje opštih izbora u Republici Srpskoj i BiH