Registar samostalnih umjetnika i samostalnih stručnjaka u kulturi dovešće do toga da znamo koji su to samostalni umjetnici, odnosno samostalni stručni radnici u kulturi, odnosno sa kakvim kapacitetima raspolažemo u Republici Srpskoj – rekla je Trivićeva novinarima nakon sastanka i posjete Akademiji umjetnosti Univerziteta u Banjaluci.
Ona je istakla da je registar jako važan kako bi Ministarstvo prosvjete i kulture, odnosno Republika Srpska znali kojim kapacitetima umjetnika i stručnjaka u kulturi raspolaže, kako bi se dalje kreirali svi programi i strategije razvoja kulture na nivou Republike Srpske.
– U sve ove godine od kada postoji Akademija umjetnosti, zajedno sa određenim privatnim univerizetima i fakultetima koji školuju određeni kadar, imamo oko 2.000 stručnjaka, mi želimo da znamo ko su oni, želimo da definišemo njihov status, uključimo ih u različite programe i da im damo određenu poziciju gdje će se i oni moći profilisati kao samostalni umjetnici, a samim tim ćemo uticati na razvoj kulture Republike Srpske – rekla je Trivićeva.
Ona je rekla da nakon pravilnika i uvođenja registra samostalnih umjetnika i samostalnih stručnjaka u kulturi slijedi izrada zakona o slobodnim umjetnicima koji će se naći pred poslanicima parlamenta Republike Srpske u trećem ili četvrtom kvartalu godine.
– Na taj način stvorićemo sve uslove za sprovođenje Zakona o kulturi, donesenog prošle godine, s ciljem razvoja kulture u Srpskoj – istakla je Trivićeva.

Dekan Akademije umjetnosti Univerziteta u Banjaluci Sanda Dodik je naglasila da je vrlo važno postaviti temelje i dati dalje smjernice i uputiti na mogućnosti ozbiljnije saradnje i ozbiljnijih projekata svršenih studenata sa Ministarstvom prosvjete i kulture, ali i na nivou čitave Republike Srpske.
Prema njenim riječima, Akademija umjetnosti Univerziteta u Banjaluci trenutno ima oko 400 studenata, a osim što se bavi nastavnim procesom koji je u fokusu, Akademija radi i niz projekata koji se odnose na muzičku, likovnu i dramsku umjetnost.
– Na neki način pokušavamo da damo jedan nivo, dignitet i profesionalizam svemu onome što se dešava u gradu, da na neki način vučemo liniju profesionalizma i da, zapravo, damo sve ono što je najkvalitetnije, a što smo iznedrili kroz naš nastavni proces – zaključila je Dodikova.

Dio ovog projekta je i mladi modni kreator Marko Feher koji je kako kaže, prisustvovao sastancima održanim u septembru i oktobru prošle godine povodom formiranja ovog registra.
– Nakon usvajanja zakona o Kulturi koji je izašao prošle godine na proljeće, Ministarstvo prosvjete i kulture je krenulo u realizaciju ovog projekta čiji je naziv bio “Registar umjetnika i stručnjaka u oblasti umjetnosti”, kako ja znam “Slobodni umjetnici” nisu obuhvaćeni time, kao takvi. Svakako se mogu naći u nekoj branši ali nisu navedeni kao slobodni umjetnici – rekao je on.
Registar je mali korak ka ozbiljnijem statusu i položaju umjetnika u Republici Srpskoj, ali i njihovom djelovanju.
– Zadovoljstvo mi je što sam radio na sastavljanju pravilnika o registru umjetnika i stručnjaka iz oblasti umjetnosti, na poziv Vlade RS, tačnije Ministarstva prosvjete i kulture. Prepoznavanje umjetnika je bitna stavka društva iz više uglova. Nadam se da na ovom neće stati i da će pozitivni pomaci biti ustaljena praksa – dodao je Feher.
Akademija iznjedrila mnoge profesionalce
Dekan Akademije umjetnosti Univerziteta u Banjaluci Sanda Dodik rekla je da Akademija ove godine proslavlja 20 godina postojanja i rada, ističući da je Akademija iznjedrila veliki broj profesionalaca i postavila temelje profesionalnog umjetničkog života u Republici Srpskoj.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu