Iz udruženja su upozorili ljubitelje ovog atraktivnog, ali opasnog sporta, da na rijeku ne izlaze bez profesionalaca iz provjerenih i registrovanih rafting klubova.
Želimo skrenuti pažnju svim gostima da prilikom rezervacije rafting i sličnih aktivnosti odaberu provjerene i registrovane rafting klubove, koji se već decenijama bave ovom vrstom turizma u kanjonu Tare – navodi se u saopštenju.
Iz udruženja pojašnjavaju da se nesreća dogodila na dijelu Tare koji počinje od Brštanovice i koji se u maju smatra previše opasnim, zbog čega Rafting klubovi iz Foče rafting organizuju na dionici rijeke Tare koja je kraca za dva do tri kilometra, u danima dok je vodostaj visok.

Podsjećamo, prema prvim nalazia istrage o ovoj nesreći, grupa turista iz Beograda je na rafting krenula u sopstvenoj režiji, iznajmljenim čamcem i uz pratnju skipera, koji nije iz rafting kampa i kojeg su sami angažovali.
– U proteklih desetak godina desilo se nekoliko nezgoda na rijeci Tari u toku rafting ili kajak tura, a učesnici nezgoda su svaki put bili ili ljudi koji su na Taru došli u sopstvenom aranžmanu, bez lokalnih vodiča, ili su došli u aranžmanu nekih klubova koji nisu lokalni klubovi, već organizacije sa strane, koji nisu registrovani za ovu aktivnost – dodaje se u saopštenju Udruženja rafting klubova iz Foče.
Predstavnici rafting klubova iz Foče navode da se ovim poslom bave dugo, i da su njihovi vodiči momci koji praktično svaki dan provode na rijeci Tari, svakodnevno prave procjene o bezbjednosti na vodi, a rute prilagođavaju trenutnim uslovima raftinga.
– Takođe činimo sve da ispunimo sve najviše bezbjednosne standarde i učinimo ovaj vid odmora bezbjednom avanturom za naše goste – poručuju u saopštenju.
Prije početka ovogodišnje sezone Udruzenje rafting klubova iz Foče je sopstvenim sredstvima izgradilo put do polazne tačke za rafting ture u mjestu Grab, nekoliko kilometara ispod Brštanovice, i ta polazna tačka se koristi kao alternativni start ture u slučaju visokog vodostaja.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu