Da Šarović ne namjerava da mijenja dosadašnju politiku SDS, već da će koristiti svaku priliku da „gura prst u oko“ vladajućoj koaliciji, prije svega SNSD, vidljivo je iz njegovih svakodnevnih nastupa. Tako je već na početku svog mandata na čelu SDS uspio da iznervira vlast u Republici Srpskoj izjavom „da je od jeseni moguća i nova parlamentarna većina na nivou BiH“.
Ako me pitate da li je moguća nova parlamentarna većina, moj odgovor je da je sve moguće, jer je postojeći potencijalni koalicioni trojac predvođen SNSD nakon punih 10 mjeseci doživio ipak klasičan politički neuspjeh nepostizanjem dogovora o formiranju vlasti. Šteta je vidljiva i očigledna i zbog toga je naša namjera kao stranke da u procesima koji slijede imamo aktivniju ulogu ne opterećujući se time koji će dometi biti te naše namjere – kazao je Šarović.
On je ovom izjavom, koju je kasnije u više navrata ponovio, uspio da dodatno podigne temperaturu na već ionako uzavreloj političkoj sceni, čime je otvorio vrata brojnim spekulacijama – od one kako će se SDS prikloniti “bošnjačkim političkim strankama”, a sve s ciljem provociranja SNSD, do toga da na ovaj način kupi političke poene unutar vlastite stranke i biračkog tijela.
Pelješki most
Atmosferu je dodatno podgrijao ovih dana kada je javno kazao kako ne podržava veto srpskog člana Predsjedništva BiH, Milorada Dodika, te kritikovao njegove poteze u vezi sa pelješkim mostom.

Da li Šarović zaista planira da bude dio neke nove vladajuće koalicije na nivou BiH i time izazove bijes vladajuće koalicije u Srpskoj, ili je u pitanju čisti politički spin – tema je o kojoj se uveliko raspravlja u javnosti.
Za predsjedavajućeg Kluba poslanika SNSD u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, Stašu Košarca, dileme nema – Šarovićev kurs je jasan, a to je konfrontacija vladajućoj koaliciji u Srpskoj u cilju “dodvoravanja međunarodnoj zajednici i pojedinim bošnjačkim partijama”, bez obzira o kojem pitanju da je riječ.
Košarac ističe da je očito da će Šarović svoje političko djelovanje definisati s partnerima iz Sarajeva, a ne iz Banjaluke.
– On je vrlo perfidan političar. U javnosti stvara sliku umjerenog političara, spremnog za dijalog. Međutim, on je u biti političar koji sve bazira na nekim mutnim radnjama i konfliktima, što najbolje zna javnost u Istočnom Sarajevu. Prema tome, vjerujem da će takva njegova politika biti dominantna kada su u pitanju politički protivnici iz Srpske – kaže Košarac.
Lutanje
Dodaje da će Šarović vjerovatno koristiti sve moguće elemente “podlih odnosa i politika”, kako bi ostvarivao zadate političke ciljeve od strane dijela međunarodne zajednice i probosanske strukture. Košarac tvrdi da je Šarović svoj politički kurs jasno dao naslutiti i u protekle četiri godine djelujući protiv zvaničnih stavova institucija Srpske.
– I to je njegovo političko kretanje kojeg će se držati i u narednom periodu. Ne vjerujem da će Šarović išta raditi na srpskom jedinstvu na nivou BiH, već naprotiv, mislim da će biti dopuna politikama dijela međunarodne zajednice i potreba Bakira Izetbegovića i SDA, kao i nekih drugih stranaka iz FBiH – zaključuje Košarac.
S druge strane, politički analitičar Cvijetin Milivojević ističe da se stiče utisak kako ni sam Šarović još nije siguran, kao ni njegovi prethodnici, u kom tačno pravcu treba ići SDS i Republika Srpska. Prema njegovim riječima, Šarović nije novo lice na političkoj sceni jer je godinama visoki funkcioner SDS. Njegov kurs je od ranije bio vidljiv.
– U svijesti glasača SDS, bar onih izvornih, Šarović ne može da bude personifikacija te stranke. Naprotiv, on je u svijesti običnih glasača u Srpskoj neko ko predstavlja onaj dio SDS, koji je po njihovom ukusu isuviše blizu SDA. Prema tome, u tom smislu riječi Šarović ne može ponuditi neki spektakularno novi kurs – tvrdi Milivojević.
Dva izbora
Navodi da je prvi ispit za Šarovića bila Dodikov veto, koji je podijelio opoziciju, pa čak, možda i dio samog SDS.
– Mislim da se Šarović i SDS tu apsolutno nisu snašli kako treba. To pokazuje da Šarović nema snagu da od ovakve stranke faktički pravi neki SDS koji će biti dinamičniji i jači – ističe Milivojević.
On smatra da su pred SDS i Šarovićem dva izbora, kojih je on svjestan, ali još nije siguran kojim putem da krene. Prvi izbor je da napokon priznaju da je SDS, to što jeste, a to je osnivač Srpske i da kao takva stranka ima obavezu prema RS. Drugi izbor je da traže neku novu formu političkog djelovanja, koje podrazumijeva obraćanje nekom novom biračkom tijelu.
– To može biti klasična građanska stranka, ali prethodno moraju podvući neku crtu. Ja bih lično volio da se SDS vrati kući. Ne možete istovremeno biti stranka koja je gradila, odnosno stvorila Srpsku i stranka koja bježi od same sebe. Žale se kako im SNSD izvlači tepih ispod nogu, ali ne kažu su oni faktički dobrovoljno prepustili taj tepih SNSD – zaključuje Milivojević.
Nema promjene kursa
Politički analitičar Nebojša Tojagić smatra da je iz Šarovićevih dosadašnjih nastupa jasno vidljivo da neće biti promjene kursa u SDS, bar u narednih godinu dana, iz prostog razloga jer nam se približavaju lokalni izbori.
– Retorika će se svakako usložnjavati i zaoštravati, kako se bude približavao oktobar naredne godine. Ne vidim mogućnost da dođe do nekih promjena u smislu političkog približavanja SDS i SNSD ili neke njihove koalicije na zajedničkom nivou – kaže Tojagić.
On to obrazlaže upravo predstojećim lokalnim izborima, navodeći kako je evidentno da birači, koji su lojalni opoziciji, neće trpiti takve poteze.
Tojagić ističe da iz tog razloga nije ni čudo što Šarović ne pokazuje nikakvu volju za približavanje SNSD i vladajućoj koaliciji, jer time na neki način već kreće u predizbornu kampanju za naredne lokalne izbore.
– Čak mislim da će doći do određenog zaoštravanja kako se bude približavao datum održavanja lokalnih izbora – navodi Tojagić.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu