Posljednji mađarski komesar EU Tibor Navračič oprezno se distancirao od orbanovskog liberalizma naglašavajući da je, prije svega, u obavezi prema institucijama EU, zbog čega je, piše njemački servis, Orban ovaj put išao na sigurno i nominovao Tročanjija.
Kako se navodi, Mađarska je ujedno dobila i jednu od vrlo važnih funkcija za proširenje i susjedsku politiku EU, što je za Orbana “jedan od najvećih diplomatskih uspjeha proteklih godina i trijumf nad EU”, budući da se Mađarska suočava sa postupkom po članu 7 o poštovanju principa pravne države u EU.
Iako Tročanji ne spada u jastrebove Orbanovog sistema i uvijek trezveno argumentuje, nema mjesta sumnjama kada je riječ o njegovim pozicijama, piše DW i dodaje da se u pozadini svega rađa pitanje koliko će Tročanji biti lojalan Briselu.
Mađarska vlada, kako se navodi, od novog briselskog vođstva očekuje da zaustavi doseljavanje i brani Evropu sačinjenu od država kao i hrišćansku kulturu.
Ipak, ocjenjuje se da za Orbana funkcija komesara ima dodatni značaj budući da se Mađarska odavno zalaže za brzu integraciju država Zapadnog Balkana, prije svega Srbije i Crne Gore.
– Kalkulacija mađarskog premijera je sljedeća- što prije Evropskoj uniji pristupe Srbija i Crna Gora, tim više će ojačati i njegove pozicije i pozicije drugih zemalja Višegradske grupe – Poljske, Češke i Slovačke. Zato od Tročanjija jedno ne treba očekivati – da tematizuje velike deficite na planu demokratije i pravne države u regionu zapadnog Balkana – zaključuje DW.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu