Dijete je, prema riječima majke, zajedno sa njom trpilo fizičko i psihičko nasilje dok su bile u zajednici sa Norinim ocem, ali maltretiranje nije prestalo ni kasnije zbog čega strahuje da više neće imati priliku da je zagrli.
Tužbu za razvod braka podnijela je u Subotici marta 2017. godine, a od maja iste godine ima rješenje subotičkog Osnovnog suda da Nora pripada njoj. To rješenje je priznato u Austriji, ali je dijete potom oteto, tvrdi majka, a nadležni u Austriji “nisu reagovali”.
Vjenčali smo se u Danskoj, živjeli smo u Berlinu, zatim u Beču gdje se rodila Nora. Odlazimo u Budimpeštu, ali već u Beču je počelo nasilje. Najgore se bilo u Mađarskoj o čemu postoje policijski zapisnici. Davio bi me, napadao nožem, a Nora bi stala između nas i molila ga da me ne ubije. Jednom se zatvorio sa njom u sobu i nije joj dao da jede i pije vode. Morala je da piški u kutiju – priča Miroslava Babić.

Prema njenim riječima, ali i sudskim dokumentima, u koje je Blic imao uvid, od sredine juna 2016. do 16. februara 2017. Nora je sa majkom živjela u Subotici, sve dok otac u Mađarskoj “nije nasilno uzeo njen pasoš i oteo je”. Nora je imala njemački pasoš i dva državljanstva, srpsko i njemačko, a otac nije htio da potpiše za njen srpski pasoš.
– Jedini način da se vrati u zemlju je bio rješenje našeg suda kako bih mogla da za djete izvadim putni list bez njegovog potpisa. Zajedno smo otišle u Budimpeštu 19. februara 2017, ali više nismo bile u stanu sa njim zbog nasilja. On je na silu oteo njen pasoš. Nisam mogla da je vratim u Srbiju, ali sam je bar vikendom viđala. Podnijela sam u Subotici tužbu za razvod i krivičnu prijavu za nasilje u porodici. Suprugu Milanu Arežini tužba je u aprilu te godine stigla u Budimpeštu i on je tada oteo Noru – kaže Miroslava Babić.
Malu Noru tražio je Interpol, izlazili su na adresu u Budimpešti, ali je nisu našli. Konačno je u Beču pronalaze kod nepoznate žene koja je izjavila da je “dijete otac vratio iz Srbije”.
– Interpol pronalazi Noru bez prisustva oca, sa nepoznatom osobom, i ostavljaju je tamo, a pri tom Nora ne govori njemački i nije mogla ništa da im kaže. Ta žena je lagala. Čim sam dobila rješenje da dijete pripada meni, otišla sam u Beč i sudija me je uputio na takozvanu Hašku otmicu, zahtjev za vraćanje djeteta koji se rješava u roku od šest nedelja. Preko našeg Ministarstva pravde sam podnijela zahtjev za “Hašku otmicu” – kaže Norina majka.
Na ročištu u Beču majku savjetuju da je bolje da se ide na priznavanje rješenja suda po kome muž mora da joj vrati Noru. Ali sud u Beču nije obavezao njenog muža da vrati dijete.
– U julu 2017. Nora mi šalje poruku da je nazovem, ali da ne kažem Milanu. Bila je u strahu. Cijelu nedjelju smo bile u kontaktu. Čim je sud u Beču priznao rješenje o hitnoj mjeri, odlazim u Francusku privatnu školu u koju su je upisali protiv moje saglasnosti, jer sam ih obavestila da pripada meni na osnovu sudskog rješenja i da ne smiju da je upišu – priča u dahu Miroslava.
U školi su, međutim, rekli da Nora nije tamo, a ispostavilo se da jeste, dok je “direktor tvrdio da je majci zabranjen pristup školi”.
– Pozvala sam policiju, a škola Milana. Muž je doveo obezbjeđenje i svojim tijelom nije dozvolio Nori da mi priđe. Nisam pravila buku jer sam imala dogovor sa našom ambasadom da, uz njihovu asistenciju, uzmem dijete, da dobije putni list i da je vratim u Srbiju. Sutradan je nije bilo u školi i od tada je više nisam ni vidjela ni čula – očajna je majka.
Na kraju dodaje da nikada neće odustati od potrage za svojim djetetom:
– Nemam šta da izgubim. Idem do kraja, šta god to značilo. Istina će otvoriti mnoga pitanja, ali spremna sam da učinim sve za moju Noru.
U registru nestalih u Srbiji Igor Jurić objavio je podatke male Nore, a za Blic kaže da je uvijek govorio da je neizvjesnost u potragama za djecom najteža.
– Mi smo naše dijete tražili 13 dana i to je najteži period našeg života, a ova majka traži svoje dijete već dvije i po godine, ne znajući ni gdje je, ni kako je, da li je živa. Iskoristila je sve zakonske mogućnosti i pravne okvire, a ostala je bespomoćna i zato joj je potrebna pomoć svih nas. Moramo da se udružimo, da pronađemo malu Eleonoru i da je što prije vratimo majci, gdje treba da bude – kaže Jurić i dodaje da Eleonora Arežina mora da se nađe na žutoj Interpolovoj potjernici.
– Očekujemo podršku MUP i Ministarstva spoljnih poslova. To je način da ubrzamo potragu za ovim djetetom – zaključio je Jurić.
(Blic)
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu