Osvojivši veliku većinu, Tramp je već sakupio više glasova u primarnoj državi Nju Hempšir od bilo kojeg predsjednika u istoriji. Trampov broj glasova približio se modernom istorijskom maksimumu za aktuelnog predsjednika, 86,43 odsto koji je postavio Ronald Regan 1984. godine. Veld je dobio oko 9 odsto glasova republikanaca iz Nju Hempšira.
Ovaj rezultat odraz je snažne podrške republikanaca Trampu i gotovo 18-mjesečnog napora njegove kampanje da umanji bilo kakve značajne prijetnje njegovoj kandidaturi. Predsjednik SAD je na svom Tviter nalogu napisao da mediji koji prenose lažne vijesti očekuju “veliku demokratsku priču”, ali da tu nema ničeg previše bajkovitog.
Zar ne bi bila velika priča da sam osvojio više primarnih glasova u Nju Hempširu od bilo kojeg predsjednika u obe stranke u istoriji te velike države? Nije beznačajna činjenica – tvitovao je Tramp.
Senator Berni Sanders pobijedio je na demokratskim primarnim izborima u Nju Hempširu, odmah za njim je Pit Butidžidž, bivši gradonačelnik Saut benda u Indijani, dok je nekadašnji favorit Džo Bajden poslije kokusa u Ajovi pretrpio novi težak udarac. Sanders je osvojio 26 odsto glasova a Butidžidž 24,4.
Senatorka Ejmi Klobučar, koja je, prema ocjenama stručnjaka i publike imala dobar nastup u TV debati u petak uveče u Nju Hempširu, zauzela je treće mjesto. Nekadašnji favorit Bajden poslije kokusa u Ajovi pretrpio je težak udarac i u Nju Hempširu gdje je tek na petom mjestu, iza senatorke iz Masačusetsa Elizabet Voren.
Svjestan da ga čeka razočaravajući rezultat, Bajden je napustio Nju Hempšir prije nego što su počeli da stižu prvi rezultati i otišao da vodi kampanju u Južnoj Karolini. Broj kandidata za demokratsku nominaciju počeo je da se smanjuje a tokom večeri iz trke su se povukli biznismen Endru Jeng i senator Majkl Benet. Poslije dva loša rezultata, sve više se postavlja pitanje da li je Džo Bajden u stanju da konsoliduje podršku umjerenih demokrata, čiji su se glasovi “odlili” na Butidžidža i Klobučar.
Bajden (77) nije dobro prošao u dvije prethodne kandidature za predsjednika, dok nije postao potpredsjednik Baraka Obame sa kojim je pobijedio na izborima 2008. Nada se boljem uspjehu na izborima 29. februara u Južnoj Karolini a zatim i seriji primarnih izbora u drugim južnim državama na takozvani “super-utorak” 3. marta, gdje ima adut – podršku koju uživa među Afroamerikancima.
Rezultati su stizali relativno brzo a demokrate u Nju Hempširu su uvjerene da će sve proći glatko za razliku od Ajove, gdje je zbog tehničkih problema danima odloženo brojanje glasova i saopštavanje rezultata.
Butidžidž je tijesno pobijedio Sandersa u Ajovi ali su oba izborna štaba tražila delimično ponovo upoređivanje podataka sa glasačkih mjesta. Demokratski glasači u Nju Hempširu imali su pred sobom glasačke listiće sa čak 33 imena, uključujući i kandidate koji su ispali iz trke prije više nedjelja. Na njima, međutim, nije bilo ime bivšeg gradonačelnika Njujorka Majkla Blumberga, milijardera koji je kasno ušao u trku i ne takmiči se formalno ni u jednoj državi prije “super-utorka” ali se penje u anketama popularnosti na nacionalnom nivou.
Sanders (78) prije četiri godine ubedljivo je pobedio Hilari Klinton u Nju Hempširu sa 60 odsto glasova ali ipak nije uspio da osvoji stranačku nominaciju. Tramp je u Nju Hempširu u ponedjeljak uveče održao miting na kojem je kritikovao demokratske kandidate da se bore jedni protiv drugih i da ne znaju šta rade.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu