Svijet

Djevojčica koja se SMIJE BOMBAMA sada na SIGURNOM mjestu sa svojim roditeljima

Trogodišnja djevojčica iz Sirije koju je otac naučio da se smije na zvukove bombardovanja kako se ne bi plašila došla je na bezbijedno u Tursku sa svojim roditeljima, prenio je BBC.

Djevojčica koja se SMIJE BOMBAMA sada na SIGURNOM mjestu sa svojim roditeljima
FOTO: GUARDIAN NEWS/YOUTUBE/SCREENSHOT

Video male Salve kako se smeje na bombe postao je viralan prošlog mjeseca. Na snimku se vidi kako se djevojčica igra dok bombe padaju u blizini njene kuće u Idlibu. Turska vlada pomogla je Salvi i njenoj porodici da pređu granicu nedjelju dana kasnije.

Idlib je posljednje uporište pobunjenika u Siriji. Skoro million ljudi je pobjeglo preko sirijsko-turske granice od decembra, usred žestokih borbi u region Idliba između pobunjenika koje podržava Turska i sirijskih vladinih snaga, podsjeća BBC.

Salva i njen otac Abdulah Mohamed pronašli su jedinstven način da se nose sa vazdušnim udarima. Kako mu se kćerkica ne bi plašila, Abdulah ju je naučio da se smije kad čuje da padaju bombe tako što je koristio zvuk vatrometa da pokaže Salvi da buka može biti “zabavna”. On je rekao da je ta igra pomogla da njegova kćerkica bude mirna i srećna dok okolo padaju bombe. Njihova igra izazvala je izliv simpatija prema djevojčici i njenoj porodici i navela turske vlasti da im pomognu da izađu iz zone konflikta.

Oni su ušli u Tursku 25. februara preko graničnog prelaza Ćilvegozu kod grada Rejhanjlija na jugu zemlje, gdje su smješteni u izbjeglički kamp.

Abdulah je za turske medije rekao da su on i Salva svojim video snimcima htjeli da pošalju poruku međunarodnoj zajednici. On je rekao da je srećan što su došli u Tursku i da će Salva imati priliku da ide u školu.

Nadam se da će se konflikt u Siriji uskoro okončati da mogu da se vratim – rekao je Abdulah.

U Turskoj se trenutno nalazi 3,7 miliona sirijskih izbjeglica. Turska je otvorila svoju granicu sa Grčkom, odnosno Evropskom unijom u petak, nakon velikih vojnih gubitaka na sjeverozapadu Sirije, gdje pokušava da napravi zonu bezbijednosti i tu smjesti što više izbeglica koje je primila tokom skoro punih devet godina građanskog rata, koji je počeo 15. marta 2011.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu