O toj temi je pisao potal Politiko, koji je najpre citirao izvode nacrta izvještaja 21. aprila u kojem se eksplicitno optužuje Kina da vodi “globalnu kampanju dezinformisanja kako bi odbacila krivicu za izbijanje pandenije i poboljšala svoj međunarodni imidž”.
Objavljivanje izvještaja je odloženo a kada je objavljen 24. aprila dio o Kini je zamijenjen ublaženom verzijom, navodi CNN.
U intervjuu za američku televiziju novinarka Kristijan Amanpur je upitala Ursulu fon der Lajen da li je Kina vršila pritisak na EU da promjeni retoriku izvještaja, a šefica EK je odgovorila: “Ne, ovo je nezavisan izvještaj službe za spoljne poslove i mislim da ćemo morati da razgovaramo o naučenim lekcijama. Ako smo naučili neku lekciju, to je da nismo imali čvrste podatke”.
Na ponovljeno pitanje kao i na pitanje da li EU sama sebe cenzuriše, Fon der Lajenpova je opet odgovorila negativno i okrenula se pitanju nestandardnog medicinskog materijala iz Kine kao primjer da se EU ne boji da kritikuje Peking.
Osvrnula se i na početak epidemije priznavši da su se članice povukle u sebe, zatvorile granice i zabranile izvoz.
To okretanje sebi i pokušavanje da se zaštiti sopstveni narod je refleks koji je razumljiv. On je nanio štetu, ali je razumljiv. Trebalo je da prođe nekoliko dana da svi shvate da možemo da se borimo samo zajedno – rekla je Fon der Lajenova.
Ona je rekla da skup “Globalni odgovor na korona virus” u ponedjeljak ima za cilj da pokrene međunarodnu saradnju vlada G20 da uključe resurse u razvijanje lijekova i vakcine za korona virus.
– Jedini način da se borimo protiv ovog virusa jeste da nađemo vakcinu i ne samo da je nađemo i proizvodimo već da osiguramo da se ona razvije u svakom dijelu svijeta. To je veliki globalni poduhvat a za to nam treba novac – rekla je ona.
Dodala je da se nada da će SAD, koje su odlučile da ne učestvuju u ovoj inicijativi, promijeniti tu odluku i pridružiti se zajedničkim naporima.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu