Politika

Aćimović o stanju JAVNOG DUGA: Nema političke volje da se popravi ekonomska situacija u BiH

Komentarišući najnoviji izvještaj o stanju javnog duga, koji pokazuje da je javni dug Republike Srpske veći od javnog duga FBiH, ekonomista Draško Aćimović je izjavio za Srpskainfo da nema političke volje da se popravi ekonomska situacija i smanje deficiti na svim nivoima.

Aćimović o stanju JAVNOG DUGA: Nema političke volje da se popravi ekonomska situacija u BiH
FOTO: AL JAZEERA BALKANS/YOUTUBE/SCREENSHOT

On je objasnio da javni ili državni, odnosno republički dug čine iznosi koje je država ili Republika Srpska pozajmljivala kako bi finansirala ranije deficite.

– Često se upotrebljava riječ dug, a pri tom se misli na deficit. Razlika između ta dva pojma može se jednostavno objasniti: ako su rashodi veći od prihoda, proračun iskazuje deficit koji se mora finansirati pozajmljivanjem – rekao je Aćimović.

Tri načina

Dalje je obrazložio da se javni dug može opsluživati na tri načina: fiskalnom politikom odnosno oporezivanjem, gdje teret pada na potrošnju i opterećuje sadašnji naraštaj; domaćim pozajmljivanjem, gdje teret pada na novčanu akumulaciju i opterećuje budući naraštaj, ili pozajmljivanjem u inostranstvu, što takođe opterećuje građane u budućnosti.

– Što se tiče Republike Srpske, jasno je opredjeljenje da se deficit rješava zaduživanjem. To bi bilo normalno da nisu zaduženja pod visokim kamatnim stopama, netransparentna i pod vrlo lošim uslovima, koji posebno sa vraćanjem glavnice nakon nekoliko godina i evidentnim ekonomskim padom, kao i ekstremnim procentom kriminala i korupcije, vodi Republiku Srpsku u vrlo neizvjesnu budućnost – smatra Aćimović.

Pročitajte još

Politička volja

Savjetuje da je ono što bi trebalo hitno napraviti restrukturisati sve dugove na nivou BiH i Republike Srpske i učiniti sve da se smanje deficiti na svim nivoima.

– To je sa ekonomske strane lako izvodljivo, ali nema političke volje za to, ne samo zbog kriminala i korupcije već i zbog potpune nezainteresovanosti da se to napravi. Ako već nema volje za nešto tako jednostavno, onda se sigurno ne može očekivati da vlast smanji sopstvenu korupciju i kriminal kako bi spasili Republiku Srpsku – kaže Aćimović za Srpskainfo.

Podsjeća da je BiH, samim tim i Republika Srpska, po zvaničnim svjetskim statistikama najsiromašnija zemlja u Evropi i da to govori sve.

– Dobrom i stabilnom politikom, smanjenjem kriminala i korupcije, restrukturiranjem dugova na svim nivoima, smanjenjem nepotrebnih rashoda, kao i ulaskom u asocijacije poput “Otvorenog Balkana”, bio bi put ka stabilizaciji situacije i vrlo brzom ekonomskom oporavku, ulasku investicija i podizanju životnog standarda građana – zaključio je Aćimović.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu