On je to izjavio nakon što je Sud BiH raspisao međunarodnu potjernicu za predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i predsjednikom NS RS Nenadom Stevandićem.
Potjernica je sinoć unesena u sistem Interpola, ali se po njoj neće postupati dok centrala Interpola u Lionu ne izvrši provjere i suštinski ne odobri potjernicu.
Milorad Dodik bi uskoro avionom Cesna E7 GPS koji je u vlasništvu Vlade Republike Srpske iz Tel Aviva trebalo da sleti u Beograd, odakle je i poletio u glavni grad Izraela 25. marta 2025. godine.
– Interpolova poternica obavezuje Republiku Srbiju da privremeno uhapsi Milorada Dodika onog časa kada utvrdi dvije stvari: da je Milorad Dodik na teritoriji Srbije i da da je za njim raspisana poternica. Nakon ovog hapšenja Srbija je dužna da državu koja je raspisala potjernicu, BiH obavijesti da je pronašla osobu za kojim je raspisana potjernica a nakon tog obavještenja BiH može da zahtijeva izručenje Dodika – rekao je Stojković za “Slobodnu Bosnu“.
On je naveo da se izručenje Dodika u tom slučaju sprovodi prema Ugovoru o izručenju koji je zaključen između Srbije i BiH 2013, a koji u članu 8 stav 1 propisuje da i to da izručenje Milorada Dodika ne spriječava ni činjenica da on ima dvojno državljanstvo, odnosno da ima i državljanstvo Srbije.
– To što je on državljanin i Srbije ne sprječava izručenje BiH jer je on u Sarajevu optužen za krivično djelo napad na ustavni poredak, gdje je kao najmanja kazna propisan zatvor u trajanju od 5 godina, a upravo je ugovorom između Srbije i BiH dvije propisano da će država ugovornica izručiti i svoje državljane ako su u drugoj državi ugovornici osumnjičeni za krivična djela za koja je propisana najmanja kazna od 5 godina, što ovdje upravo jeste slučaj – naveo je advokat.
Pojašnjava da postupak u Srbiji prema propisima mora da izgleda ovako: potom BiH zatraži izručenje od Srbije, Srbija odlučuje da li će Dodika staviti u ekstradicioni pritvor ili će ga držati na slobodi do konačne odluke, i potom donese odluku o izručenju Dodika BiH.
– Odbijanje da se postupi po interpolovom nalogu može voditi izbacivanju Srbije iz Interpola, a eventualna takva naredba glavnih funkcionera policije u Srbiji da ne postupa – bi vodila ozbiljnim međunarodnim posljedicama, jer prema međunarodnim ugovorima, ovaj postupak je automatizovan, i intervencija izvršne vlasti nije dozvoljena – rekao je Stojković.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu