Svijet

Bili izbačeni iz stranke zbog izjava o nacistima: AfD u Njemačkoj vratila 2 političara u svoje redove nakon održanih izbora

Dvojica političara krajnje desne stranke Alternativa za Njemačku (AfD), koji su bili stavljeni po strani zbog izjava koje su dali u vezi s nacistima, primljeni su natrag u njen parlamentarni klub nakon istorijskog postignuća stranke na njemačkim izborima.

uoči izbora u Njemačkoj
FOTO: FILIP SINGER/EPA

Maksimilian Kra podnio je ostavku u saveznom izvršnom odboru AfD prije evropskih izbora prošlog juna nakon što je italijanskim novinama rekao da nisu svi članovi SS-a Adolfa Hitlera bili “automatski kriminalci”.

Matijas Helferih izabran je u njemački parlament 2021., ali je podnio ostavku na svoje mjesto nakon što je izazvao bijes svojom izjavom da je “prijateljsko lice nacista”. Insistirao je na tome da je jednostavno “parodirao” online ljevičare.

Kraova ostavka uslijedila je nakon pritiska drugih stranaka krajnje desnice, uključujući Nacionalni skup Marine Le Pen, italijansku Legu i Dansku narodnu stranku.

Kontroverza koju su izazvale njegove izjave, kao i hapšenje jednog od njegovih savjetnika pod sumnjom da je špijunirao za Kinu dovela je do toga da ga je vodstvo AfD suspendovalo iz kampanje za evropske izbore.

To je takođe potaknulo izbacivanje AfD iz sada nepostojeće skupine Identitet i demokratija u Evropskom parlamentu, a Le Pen je rekla da je potrebno stvoriti “sanitarni kordon” između AfD i drugih stranaka.

AfD je, sarađujući s ekstremno desnim strankama iz sedam drugih zemalja EU, osnovao novu parlamentarnu skupinu, Evropa suverenih nacija, u Evropskom parlamentu.

Shvatam da se moje istinite i nijansirane izjave zloupotrebljavaju kao izgovor za nanošenje štete našoj stranci – kazao je Kra.

Kra i Helferih sada su dio novoizabranog parlamentarnog kluba AfD nakon njegovog inauguracijskog sastanka u utorak na kojem je odlučeno da se više ne isključuju dvojica parlamentarac.

Odluka je objavljena na marginama skupa u Bundestagu. Nova grupa takođe uključuje saveznike Bjorna Hokea, čelnika najekstremnijeg boka stranke, poznatog kao Der Flügel.

Bivši profesor istorije osuđen je zbog korištenja zabranjenog nacističkog slogana “Alles für Deutschland” (Sve za Njemačku) u predizbornim govorima.

Nakon prijema, Kra i Helferih mogu biti uklonjeni iz grupe samo dvotrećinskom većinom.

Kra, koji je popularan među mladim muškim biračima i osvojio je najviše glasova u svojoj izbornoj jedinici u Saskoj, sada je spreman sjediti u parlamentu zajedno s liderima stranke Alise Vajdel i Tinom Krupalom.

Njih dvoje su dobili pohvale birača i članova stranke nakon što je antiislamski, antiimigracijski AfD više nego udvostručio svoju podršku birača na više od 20 odsto u nedjelju, čime je postao druga najveća skupina u njemačkom parlamentu.

Vraćanje Kraa  i Helferiha na dužnost dovelo je do ponovnih poziva na pokušaj zabrane AfD, o čemu se posljednji put u parlamentu raspravljalo krajem januara.

Karmen Vege, članica Socijaldemokratske partije (SPD), rekla je da će nastaviti međustranačku kampanju koja ima podršku više od 100 poslanika, iako se ne smatra da će imati velike šanse za uspjeh.

– AfD predstavlja najveću opasnost za našu demokratiju – rekla je za novine Neue Osnabrücker Zeitung.

Pročitajte još

– To jasno pokazuje činjenica da je parlamentarna skupina AfD sada vratila Helferiha (i primila Kra), smatrajući ga previše desnim u svom prethodnom zakonodavnom sazivu. Oni svjesno odlučuju svoja najotvorenija desna ekstremistička lica staviti u prvi red – dodala je ona.

Helferih je rekao da pozdravlja svoje uključivanje u parlamentarnu skupinu i da će sada obavljati “domoljubno-parlamentarni rad” za AfD u Bundestagu.

Kao član parlmentarnog Odbora za kulturu rekao je kako se nada da će na lijevu kulturnu borbu moći “odgovoriti desnom kulturnom politikom”, piše Klix.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu