Društvo

Ako ne bude dogovora, BIĆE NOVIH PROTESTA: Evo zašto su se poljoprivrednici naljutili na vlast

Ukoliko vlasti i dalje budu ignorisale poziv za razgovor i dogovor oko poboljšanja statusa poljoprivrednika, ne isključujemo mogućnost novih i još masovnijih protesta, jer seljak više nema puno toga da izgubi.

traktor na njivi
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Ovo poručuju iz udruženja poljoprivrednika “Sela Semberije i Majevice”, koji su bili jedan od organizatora protesta održanih prije nekoliko dana u Bijeljini.

Podsjećaju da već godinama muku muče sa prekomjernim uvozom, koji je odavno morao da bude riješen na državnim nivou. Kako kažu, pored ovog velikog problema, sad glavu moraju da razbijaju plaćanjem poreza na dohodak, a riječ je o nametu koji im, naglašavaju, na leđa tovari entitetska vlast.

Uzeti u obzir promet i kvalitet zemlje

Ističu da nisu protiv plaćanja poreza, ali da mora da se vodi računa o tome koliki je čiji promet, te ko ima koliko zemlje i kakvog je ta zemlja kvaliteta. Tačnije, da nikako isti porez ne mogu da plaćaju poljoprivrednici registrovani kao fizička lica, te oni registrovani kao društva sa ograničenom odgovornošću i samostalni preduzetnici.

Posebna priča je, ističu, zahtjev da svi plate porez unazad dvije godine – za 2021. i 2022.

FOTO: BNTV/SCREENSHOT
FOTO: BNTV/SCREENSHOT

Kako kaže predsjednik ovog udruženja Savo Bakajlić, prijedlog resornog ministra da poljoprivrednici po osnovu poreza na dohodak godišnje plaćaju paušal od 400 KM nije prihvatljiv, jer nije isto imati jedan ili sedam hektara zemlje ili zemljište prve ili sedme klase.

– Zato smo i htjeli da sjednemo i razgovaramo s ministrom, kako bismo našli najbolji model. Time bi bili zadovoljni i poljoprivrednici, a više para bi završilo u budžetu, jer bi naplativost bila veća. Niko nas nije čuo, pa smo izašli na ulice – kaže Bakajlić za Srpskainfo.

“Uslovljavaju nas plaćanjem poreza!?”

Naglašava da se mnogim poljoprivrednicima o glavu obilo povećanje agrarnog budžeta, koji za ovu godinu iznosi 180 miliona KM.

– Mi bismo bili zadovoljni i sa 105 miliona KM, a ne ovako – povećaju budžet, a onda vas uslovljavaju plaćanjem poreza. Vlast ima mogućnost ili da s nama pregovara ili neka se sklone. Neka ne misle da će poljoprivrednici ustuknuti i ućutati, borićemo se za svoja prava. Ljudi su nezadovoljni, biće još reakcija i protesta – poručuje Bakajlić.

Pročitajte još

Poljoprivrednici objašnjavaju da su veliki problem sezonski  radnici. Naime, poljoprivrednik koji je registrovan kao fizičko lice nema kako da bilježi branje voća ili kupljenje sijena, a te radnike ne može da zaposli za stalno samo zbog ovih poslova koji kratko traju. Onda nađe negdje keš, isplati ih, ali to ne može da prikaže kao trošak. Ispada da mu je taj novac dobit, a nije, nego gubitak.

Kako kažu, do sada država nije od fizičkih lica tražila da plaćaju ovaj porez, ali su bili u obavezi da za sve što kupe, poput sjemena, đubriva, nafte, plate 17 odsto PDV. Međutim, kod njih nema povrata ovog poreza, pa kad prodaju svoju robu, državi ostaje sav plaćeni PDV na repromaterijale. S druge strane, d.o.o. i samostalni preduzetnici plaćaju 10 odsto poreza na dobit.

Neka plate koliko mogu!?

Mišo Maljčić, predsjednik Udruženja uzgajivača svinja RS, ističe da se u ovoj teškoj situaciji treba naći neko rješenje za fizička lica koja nisu u sistemu PDV. Kako kaže, sami treba da obračunaju koliko su imali dobiti i da plate koliko mogu.

FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RINGIER
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RINGIER

– Mislim da treba prihvatiti prijedlog o paušalu, da bi svi oni koji nisu u sistemu PDV mogli da konkurišu i dobiju podsticaje za 2024, pa će imati i veću dobit. Što se tiče protesta, ako su mirni oni su uvijek dobri, jer to je glas naroda – ističe za Srpskainfo Maljčić.

Podsjetimo, ministar poljoprivrede Savo Minić nedavno je rekao da nije tačno da se porez naplaćuje retroaktivno, jer je zakon kojim se to reguliše donesen 2020.

 – Na primjer, poljoprivrednik iz Semberije koji obrađuje oko 70 hektara zemlje i koji ima ogromno imanje, dobio je da plati 700 KM za 2021. Riječ je o iznosu koji je neznatan u odnosu na podsticaje koje je direktno koristio od Vlade RS, a koji su veći od 38.000 KM – rekao je Minić.

Godišnji paušal

Dodaje da se porez ukida novom izmjenom zakona.

– Biće paušal na godišnjem nivou od 400 KM, a oni koji ga budu plaćali imaće i umanjenje za 30 odsto zbog troškova koje ne mogu prikazati prilikom izračunavanja prihoda i rashoda. Cijelo vrijeme pozivam sve poljoprivredne proizvođače da nam budu partneri – poručio je Minić.

savo Minic ministar poljoprivrede sumarstva i vodoprivrede 03
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Iz Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS saopštili su da niko od poljoprivrednih proizvođača nije protiv plaćanja poreza, ali da ima niz nejasnoća koje treba otkloniti.

– Na sastanku s predstavnicima vlasti, koji je održan 24. marta, zaključeno je da će u 2021, kojoj je prethodila pandemija, i 2022, koju je obilježila suša i niske otkupne cijene uz povećane troškove sjetve, dobit poljoprivrednika biti gotovo zanemarljiva. Složili smo se i da nekomercijalna i komercijalna gazdinstva van sistema PDV plaćaju godišnji paušal do 400 KM, a da potvrda o izmirenom paušalu bude sastavni dio dokumentacije za ostvarivanje prava za podsticaje u poljoprivredi – kaže predsjednik ovog saveza Stojan Marinković.

Najneuredniji poreski obveznici

Iz Poreske uprave RS nedavno su saopštili da značajan broj poljoprivrednika već godinama ne plaća porez, zbog čega su jedni od najneurednijih poreskih obveznika u RS kada je u pitanju registracija gazdinstava, ažuriranje podataka, te prijava i plaćanje poreskih obaveza.

– Prema zvaničnim podacima, u RS je registrovano oko 43.000 poljoprivrednih gazdinstava, od čega je njih 39.000 nekomercijalnih, a 3.800 komercijalnih. Tek njih 1,5 odsto ili 572 je podnijelo Godišnju poresku prijavu za porez na dohodak, što je egzaktan pokazatelj nezainteresovanosti i nedostatka volje poljoprivrednika za izmirenje svojih poreskih obaveza – poručili su iz PURS.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu