Politika

Ambasada Njemačke o nadležnosti Kristijana Šmita "Za njegovo imenovanje isključivo odgovoran Upravni odbor PIC-a"

Savezna vlada Njemačke je početkom marta odgovorila na ‘Mali upit’ o ulozi Kristijana Šmita u Bosni i Hercegovini, kazavši da je njegovo imenovanje “na zakonit način izvršio Upravni odbor Savjeta za implementaciju mira, koji je isključivo odgovoran”, te “odlučno odbacujući” bilo kakve suprotne tvrdnje koje su mogle proizaći iz nedavnih medijskih izvještaja, saopšteno je iz ambasade SR Njemačke u Sarajevu.

Ambasada Njemačke o nadležnosti Kristijana Šmita "Za njegovo imenovanje isključivo odgovoran Upravni odbor PIC-a"
FOTO: SAMIR JORDAMOVIC/ANADOLIJA

Sa stanovišta Savezne vlade imenovanje Kristijana Šmita za visokog predstavnika i nasljednika Valentina Incka na zakonit način izvršio je Upravni odbor Savjeta za implementaciju mira (PIC), koji je za to isključivo odgovoran, 27. maja 2021. godine s 54 od 55 mogućih glasova. Odlučno odbacujemo bilo kakve suprotne tvrdnje koje su mogle proizaći iz nedavnih medijskih izvještaja. Samo Savjet bezbjednosti Ujedinjenih naroda nema konstitutivnu ulogu u imenovanju visokog predstavnika – navodi se u saopštenju.

Iz ambasade su se osvrnuli i na ulogu, odnosno nadležnosti visokog predstavnika, koje proizilaze iz Dejtonskog sporazuma.

– U skladu sa svojim mandatom, Kristijan Šmit nadzire poštivanje civilnih aspekata Dejtonskog mirovnog sporazuma. To uključuje teritorijalni integritet i suverenitet Bosne i Hercegovine. Dužnosti Kristijana Šmita uključuju takođe i da on dva puta godišnje izvještava Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih naroda u okviru njegovog rotirajućeg polugodišnjeg sagledavanja situacije u Bosni i Hercegovini – podvlači se u saopštenju.

Takođe, ističu da je Savezna vlada Njemačke u redovnom kontaktu sa ostalim članicama PIC-a i visokim predstavnikom.

Pročitajte još

– Uloga Kristijana Šmita je definisana Aneksom X Dejtonskog mirovnog sporazuma. Savezna vlada podržava rad Kristijana Šmita, koji svoje odluke donosi nezavisno i samostalno – saopšteno je.

Na kraju se naglašava i interes njemačkih vlasti za stanje vladavine prava u BiH.

– Vladavina prava u Bosni i Hercegovini predstavlja stalnu brigu Savezne vlade o kojoj vodi računa, posebno u okviru njenog članstva u Evropskoj uniji (EU), Savjeta Evrope i OSCE-u, ali i kroz bilateralne projekte. Istrage ili sudski postupci zbog sumnje na počinjenje krivičnih djela su prema mišljenju Savezne vlade predmet nadležnih pravosudnih organa – bez obzira na porijeklo osumnjičenog(ih) iz jednog od dva entiteta. Od svog imenovanja 1995. godine, visoki predstavnik je značajno doprinio miru i stabilnosti u zemlji. I nakon gotovo 30 godina od zaključivanja Dejtonskog sporazuma, Savezna vlada smatra da Kristijan Šmit ostaje važan faktor stabilnosti Bosne i Hercegovine, a time i regije – zaključuje se u saopštenju, prenosi N1.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu