Prema riječima predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, NIS bi, kroz nekoliko dana, mogao da osvane na američkoj crnoj listi.
– Nisu oni to uradili zbog Srbije, bar ja ne mislim da smo mi toliko važni, mislim da su to uradili zbog Rusije. Ja ne mislim da će to moći da se promijeni dolaskom Trampa na vlast – rekao je Vučić.
Drugačija očekivanja, podsjetimo, ima predsjednik Srpske, Milorad Dodik. Ne samo da polaže nade u Donalda Trampa, nego je to već unaprijed i proslavio.
Američke sankcije u Srpskoj
Na udaru sankcija su se, posljednjih godina, našli i mnogi pojedinci i kompanije iz Republike Srpske.
Prisjetimo se koliko je američka crna lista u Republici Srpskoj, zapravo, crna.
Pored toga što su Amerikanci uveli sankcije Dodiku, njegovoj porodici i najbližim saradnicima, targetirane su i firme u kojima je Vašington vidio poveznicu sa porodicom Dodik.
Upravo ta preduzeća, koja su zapošljavala veliki broj ljudi, radila su i sa institucijama Srpske, a uvođenjem sankcija, blokirani su im računi.
Pored Dodika, koji je pod sankcijama SAD od januara 2017. godine, na crnoj listi se, 2018., našao i srpski član Doma naroda BiH Nikola Špirić. Od 1. avgusta 2023. na američkoj listi je i kompletno rukovodstvo Srpske – premijer Radovan Višković, predsjednik NSRS Nenad Stevandić, srpski član Predsedništva BiH Željka Cvijanović, i ministar pravde Miloš Bukejlović. Svima njima, Amerikanci zamjeraju ili “antidejtonsko djelovanje” ili “učestvovanje u organizovanju i obilježavanju Dana Republike – 9. januara”.
Ove godine, na listi su se našli i Branislav Okuka, Jelena Pajić Baštinac i Srebrenka Golić, “zbog nastojanja da potkopaju mir i stabilnost Bosne i Hercegovine organizacijom i obilježavanjem 9. januara”.
Na listu sankcija, našle su se i kompanije Infinity International Group Banjaluka, Infinity Media, K-2 audio usluge, Kaldera Company, Prointer ITSS, Sirius 2010, Una World Network.
Tu su, od ranije, i “Fruit Eco” iz Gradiške, “Agro Voće” i “Global Liberty” iz Laktaša, “Alternativna televizija” i “Agape Gorica Dodik i Ivana Dodik” iz Banjaluke.
Mada je gotovo nemoguće, ipak se dešava da pojedinci i firme budu skinuti sa “crne liste” američkog Ministarstva finansija.
Silasci sa crne liste
U prošlosti je bilo nekoliko takvih slučajeva u BiH i u okruženju, a među onima, čije je ime skinuto sa liste sankcionisanih, bio je Aleksandar Saša Karadžić, sin prvog predsjednika Republike Srpske, Radovana Karadžića.
I kompanija Integral inženjering iz Laktaša je, nakon godinu dana borbe, uspjela da bude “siđe” sa američke crne liste.
Prije više od deset godina, to je pošlo za rukom i bivšem predsjedniku SDS Mirku Šaroviću, koji je na crnu listu dospio nakon afere “Orao”.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu