Svijet

Amerika pravi SPECIJALNE PROJEKTILE koji se neće svidjeti Rusima i Kinezima

Dok suparničke sile razvijaju sve sposobnije mreže vazdušne odbrane, američka vojska sarađuje sa firmama odbrambenih industrija kako bi naoružali svoje “F-35 Lightning II Joint Strike” borbene avione projektilima koji mogu da uništite ove sisteme na velikim udaljenostima.

Amerika pravi SPECIJALNE PROJEKTILE koji se neće svidjeti Rusima i Kinezima
FOTO: SRNA

“Lokhid Martin” je dobio ugovor vrijedan 34,7 miliona dolara da bi modifikovao unutrašnjost ovog stelt aviona i njegova skladišta za oružje, kako bi mogao da nosi “teško naoružanje” u zadnjem dijelu, saopštilo je prošle nedjelje Ministarstvo odbrane.

“Teško naoružanje” koje se navodi u saopštenju je napredni antiradijacijski projektil na navođenje sa proširenim opsegom (AARGM-ER), oružje osmišljeno tako da cilja neprijateljske radare izvan dometa neprijateljske protivvazdušne opreme, rekli su izvori za “Avijejšn vik”.

Kompanija “Nortrop Gruman”, koja je odgovorna za razvoj AARGM-ER, navela je da se ovo dalekometno oružje može rasporediti iz “skrovišta”, zaštićenog područja koje bi trebalo da bude izvan dometa ruskih i kineskih sistema za uspostavljanje A2/AD odnosno zona ograničavanja pristupa.

Tačan domet oružja nije objavljen, iako postoje izvještaji da bi mogao biti oko 200 kilometara, znatno dalje od 130 kilometara koliki je domet AGM-88E AARGM.

Američka mornarica je počela da razvija AARGM-ER, zvanično proglašen AGM-88G, prije skoro dvije godine sa prijavljenim planovima da se ovo oružje ubaci u avione četvrte generacije boraca kao što je F/A-18E/F Super Hornets negdje početkom 2020-ih.

Očekuje se da će ove projektile kasnije integrisati u skladište oružja u avione pete generacije F-35C, koji je tek nedavno postigao početne operativne sposobnosti.

Američko vojno vazduhoplovstvo očekuje da će ove projektile smjestiti na svoje avione F-35A oko 2025. godine.

Mogućnost skladištenja više vatrene moći u skladištu za oružje, a ne eksterno, omogućava F-35 da zadrži svoj “stelt mod” u borbi. Skladištenje oružja sa spoljne strane u omogućava avionu da nosi više oružja u cjelini, ali povećava veličinu radarskog potpisa aviona, što olakšava njegovu detekciju.

Očekuje se da će modifikacije biti završene 2022. godine.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu