Društvo

Ko će MORATI DA SAČEKA: Bez vakcinacije u slučaju zaraze i pogoršanja hroničnih bolesti

Svi građani koji imaju simptome nekog zaraznog oboljenja ili su u fazi značajnog pogoršanja svoje hronične bolesti, s vakcinacijom treba da sačekaju dok im se zdravstveno stanje ne stabilizuje.

Ko će MORATI DA SAČEKA: Bez vakcinacije u slučaju zaraze i pogoršanja hroničnih bolesti
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Takođe, osobe koje imaju poznatu alergiju na neki od sastojaka vakcine ili su imali alergijsku reakciju na prvu dozu vakcine, ne mogu biti vakcinisane.

Na ovo ukazuju stručnjaci pred početak masovnije imunizacije u RS, kako bi razjasnili nedoumice ko odmah može da se vakciniše, a ko će to morati da odloži.

Podsjetimo, u RS je prije dva dana stiglo još 20.000 doza „Sputnjika V“, za revakcinaciju onih koji će biti vakcinisani dozama koje smo dobili 1. marta. Nadležni izražavaju nadu da ćemo vakcine dobijati kontinuirano, iz sedmice u sedmicu, što će omogućiti da RS uđe u aktivniji proces imunizacije.

FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Jela Aćimović, epidemiolog u Institutu za javno zdravstvo RS, objašnjava da je privremena kontraindikacija za primanje svih vakcina akutna faza zaraznih ili nezaraznih bolesti.

– Sve osobe koji imaju neke hronične bolesti ili stanja zbog kojih ne znaju da li smiju da prime vakcinu, treba da konsultuju svog nadležnog ljekara. Većina imunokompromitovanih pacijenata može i treba da se vakciniše protiv kovida 19, ali s obzirom na to da koriste terapiju koja može da smanji efekat vakcinacije, takođe treba da se prvo posavjetuju sa svojim ljekarom – ističe Aćimovićeva za Srpskainfo.

Trenutno se ne preporučuje vakcinacija tokom trudnoće.

Jela Aćimović

Dodaje da za trenutno dostupne vakcine nisu obavljena testiranja na trudnicama i dojiljama.

– Tako, u ovom trenutku, dostupni podaci o primjeni vakcina kod njih nisu dovoljni da bi se donijela jasna preporuka o rizicima povezanim s vakcinacijom u trudnoći. Trenutno se ne preporučuje vakcinacija tokom trudnoće, osim ako korist od vakcinacije, na primjer kod zdravstvenih radnika s visokim rizikom od izloženosti i trudnica s hroničnim bolestima, ne premašuje potencijalni rizik od vakcinacije. U uputstvu proizvođača vakcina „Sputnjik V“ trenutno stoji da se vakcina ne daje trudnicama i dojiljama – objašnjava Aćimovićeva.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Kada je riječ o alergijskim reakcijama nakon vakcinacije, ono što je za sada poznato jeste da je vakcina proizvođača “Fajzer” kod manjeg broja osoba izazivala jače alergijske reakcije.

Pročitajte još

– Uglavnom se radilo o osobama koje su ranije imale teške alergijske reakcije. Zbog toga, osobe koje imaju istoriju teških alergijskih reakcija moraju da se konsultuju s ljekarom prije primanja ove vakcine. Alergije na hranu, polen, penicilin i slično, nisu kontraindikacija za ovu vakcinu. Reakcija koje su se kod nas javljale nakon vakcinacije su: bol na mjestu uboda, crvenilo, blagi otok, blago povišena temperatura, bolovi u zglobovima i mišićima, vrtoglavice, a koji su prolazili nakon dva-tri dana. Ozbiljnih neželjenih reakcija nije bilo – ističe Aćimovićeva.

Teoretski, osoba koja je vakcinisana, ako dođe u kontakt sa zaraženom osobom, može da nosi virus neko kraće vrijeme i zarazi nekog drugog.

– Pojedini proizvođači, „Fajzer“, „Astra Zeneka“, već su uradili neke studije, koje su potvrdile da vakcinacija takođe sprečava i prenošenje virusa s jedne osobe na drugu, čime značaj vakcinacije postaje još veći – poručuje Jela Aćimović.

Doktorka Antonija Verhaz, načelnica Klinike za infektivne bolesti u UKC RS, naglašava da vakcina može da promijeni tok ove pandemije, te da vakcinu protiv korona virusa treba primiti, jer ona može puno da nam pomogne.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
Antonija Verhaz

– Vakcinacija je jedina koja može da zaustavi pandemiju. Na društvenim mrežama, nažalost, aktivne su rasprave da li je vakcina potrebna ili ne, prisutne su razne teorije zavjere. Naglasila bih da ne treba sumnjati u autoritete i da o vakcinama treba da raspravljaju stručnjaci – ističe Verhazova za Srpskainfo.

Dodaje da su one promijenile tok istorije i spasile mnoge živote.

– To je bio slučaj s vakcinama protiv parotitisa, morbila, tuberkuloze. Nadamo da će u što skorije vrijeme biti vakcinisana većina naših građana – naglašava Verhazova.

Ponovno zaražavanje

U RS su se već desili slučajevi zaražavanja korona virusom nakon što je osoba primila prvu dozu vakcine.

– Prema dosadašnjim iskustvima, nivo antitijela koji se javlja nakon prve doze vakcine nije dovoljan za potpunu zaštitu. Osoba je u potpunosti zaštićena tek sedam do 15 dana, u zavisnosti od proizvođača vakcine, nakon prijema druge doze. U pojedinim zemljama gdje se sprovodi vakcinacija, primjećeno je da su se građani već nakon prve doze počeli opuštati i slabije sprovoditi preporučene mjere, nakon čega se desilo da su se zarazili i imali i teže forme bolesti – kaže epidemiolog u IJZ RS Jela Aćimović.

Ona je više puta naglasila da su i u svijetu i kod nas zabilježeni slučajevi ponovnog zaražavanja kod onih koji su već imali koronu.

– Radi se o osobama koje su preboljele kovid, s lakšim ili težim simptomima, pa su nakon izvjesnog vremena ponovo razvile simptome i imale potvrdan PCR test. U nekim situacijama, druga infekcija je čak bila s težim simptomima nego prva. Ipak, učestalost ponovnog zaražavanja nije velika – rekla je Aćimovićeva.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu