Magazin

Vino, pivo, rakija: Evo koje zemlje najviše, a koje najmanje konzumiraju alkohol i GDJE JE TU BiH

Mnoge zemlje imaju tradiciju pijenja alkohola, bilo da se radi o čaši vina uz ručak, aperitivu prije večere, pivu na Oktoberfestu, rakiji uz mezu, alkohol je dio kulture širom svijeta kao i kuhinja, muzika ili nošnja.

Vino, pivo, rakija: Evo koje zemlje najviše, a koje najmanje konzumiraju alkohol i GDJE JE TU BiH
FOTO: MI0MIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Potrošnja alkohola u svakoj zemlji uveliko varira i na nju utiču zakoni, kultura i druge karakteristike svake zemlje.

Svjetska zdravstvena organizacija je zabilježila potrošnju alkohola u svakoj zemlji u litrima čistog alkohola za sva piva, vina, žestoka pića i druga alkoholna pića.

Zabilježena je prosječna potrošnja za pojedince starije od 15 godina. Svjetska prosječna potrošnja iznosila je 6,18 litara, s izrazito visokom koncentracijom većih konzumenata u Evropi, prenosi World population review.

pivo
FOTO: GORAN ŠURLAN/RINGIER

Da bi se objasnile razlike u sadržaju alkohola u različitim pićima (npr. vino ili pivo), vrijednosti su iskazane u litrama čistog alkohola godišnje.

Ovo je top 10 zemalja s najvišom potrošnjom alkohola (u litrima čistog alkohola po glavi stanovnika): Latvija – 13.19, Moldavija – 12.85, Njemačka – 12.79, Litvanija – 12.78, Irska- 12.75, Španija – 12.67, Uganda – 12.48, Bugarska – 12.46, Luksemburg – 12.45, Rumunija – 12.34.

Pročitajte još

Obzirom na podatke koje pruža Our World in Data, sa sigurnošću se može reći da evropske zemlje tradicionalno imaju veću količinu konzumiranog alkohola po osobi.

Podaci za Bosnu i Hercegovinu iznose 7.81 litar po glavi stanovnika godišnje, što bi u prosjeku bilo negdje na sredini svjetske skale.

Po ovoj statistici, muškarci u BiH piju 4.4 puta više od žena, tačnije u omjeru 12.95 : 2.96

FOTO: GORAN ŠURLAN/RINGIER
FOTO: GORAN ŠURLAN/RINGIER

U većini zemalja, muškarci u prosjeku piju najmanje tri puta više alkohola od žena. Na primjer, kombinovani prosjek u Češkoj je 14,6 litara, ali prosječni prosjek po spolu je 6,9 litara za žene i 22,0 litara za muškarce (od kojih su oba globalni maksimumi).

U nekim zemljama, disparitet je čak i veći. U Turkmenistanu, na primjer, muškarci piju 5,26 litara godišnje, više od pet puta više od žena (1,03 litara godišnje).

Druge brojke otkrivaju da Sjeverna Afrika i Bliski istok pokazuju relativno nisku količinu alkohola.

Alkohol je regulisan zakonima koji utvrđuju minimalnu dob za piće (najčešće 18 ili 21 godinu, ali varira od zemlje do zemlje), ograničavaju otvoreno nošenje alkohola na javnim mjestima, zahtijevaju dozvole za alkoholna pića za restorane i trgovine i zabranjuju upravljanje motornim vozilima dok pod uticajem (vožnja u pijanom stanju).

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu