Banjaluka

APSURD U ŠKOLAMA Fizičko ne može u sali, a privatni treninzi mogu

Zbog propisanih epidemioloških mjera, časovi fizičkog vaspitanja ne smiju se održavati u školskoj sali, ali u istoj toj sali učenici nakon nastave mogu imati privatne sportske treninge.

APSURD U ŠKOLAMA Fizičko ne može u sali, a privatni treninzi mogu
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Na takvu apsurdnu odluku upozoravaju brojni roditelji, kojima je ovakav sistem zaštite kontradiktoran.

– Djeca su imala fizičko napolju, a sada, s ružnim vremenom, časove imaju u učionici. U salu ne smiju ići zbog cijele situacije s virusom korona, zbog čega više nema ni besplatnog projekta „Sport u školama“. Nije mi jasno kako se onda u istoj sali uveče mogu održavati sportski treninzi za istu tu djecu, koji se, naravno, plaćaju. Da li postoji opasnost ili ne, ili je sve ovo samo „pranje ruku“ od odgovornosti – pita majka dvoje osnovaca.

Vremenske prilike

Zbog nedostatka fizičke aktivnosti u školama, roditelji masovno upisuju djecu u sportske klubove i škole sporta, od kojih se dio organizuje baš u školskim dvoranama.     

 U OŠ „Jovan Cvijić“ u Banjaluci potvrdili su nam da su nastavnici maksimalno koristili lijepo vreme da časove fizičkog organizuju napolju, treniraju se individualni sportovi kako djeca ne bi dolazila u kontakt.

– Prosvjetni radnici se snalaze najbolje što umiju u novim okolnostima. Ipak, činjenica je da djeci nedostaju klasični časovi fizičkog i da je sve ovo za njih vrlo konfuzno – ističe pedagog škole Dragana Kecman.

Jednolično

Ona ocjenjuje da je nedostatak redovne fizičke aktivnosti za djecu nenadoknadiv gubitak.

– Zdravlje učenika je, naravno, prioritet, ali je vrlo zahtjevno organizovati nastavu. Djeca ne mogu koristiti jednu loptu, a opet nema dovoljno lopti za sve učenike u grupi. Kada se izvode časovi u učionici nastavnik ne smije napustiti katedru. Sve to je vrlo suvaparno i jednolično za učenike, i gubi se cijeli smisao – kaže Kecmanova.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Napominje da se škola pridržava svih mjera i da do sada nisu imali zaraženih učenika.  

Prijedlog

I u OŠ „Vuk Stefanović Karadžić“ u Boriku ističu da fizičko organizuju u velikom dvorištu, a za naredni period imaju prijedlog koji će izložiti na sastanku Aktiva direktora.

Pročitajte još

– Jedan dio nastave može se izvesti teoretski, đaci se mogu upoznati sa vrstama sportova i pravilima koje možda nisu imali prilike ranije da nauče. Ali, nadamo se nekoj kombinaciji nastave. Mi imamo veliku salu u kojoj se može ispoštovati distanca, zato će naš prijedlog biti da se jedan čas organizuje u sali, a sljedeći u učionici, dok se za to vrijeme obavi dezinfekcija. Takođe, naša škola ima i ogroman, centralni hol, gdje se takođe mogu odvijati časovi fizičkog – pojašnjava direktorka Tatjana Vilendečić.

Komentarišući činjenicu da za sve ovo vrijeme sportisti nesmetano treniraju djecu u pojedinim školama, ona ističe da klubovi imaju uslove da dezinfikuju salu.

– Oni imaju jedan ili dva treninga, po sat vremena mogu napraviti potreban razmak između grupa za dezinfekciju prostora, dok salu za fizičko koristi šest odjeljenja sa po 15 učenika, i sve to puta dva – precizirala je ona.

„Sport u školama“

U gradskom Odjeljenju za obrazovanje, zdravstvo i sport odgovaraju da su bili spremni i ove godine da sprovedu „Sport u školama“, ali je projekat zbog epidemioloških mjera stopiran.

– Kada bude donesena mjera da se nastava fizičkog vrati u sale, i mi ćemo opet uvesti projekat u škole. Prvi bismo voljeli da možemo nastaviti njegovu realizaciju, jer smo sve ovo i pokrenuli kao jednu od strateških mjera da sport bude dostupan djeci – poručuje Dejan Travar iz Odjeljenja.

Za odluku o neodržavanju fizičkog u salama, kaže, postoje razlozi i za i protiv.

Damjanović: Djeca nisu oštećena

Direktor Republičkog Pedagoškog zavoda Predrag Damjanović smatra da nastava fizičkog ne mora biti isključivo trčanje i skakanje.

– Iz Instituta za javno zdravstvo nedavno su rekli da sve postojeće mjere ostaju i dalje na snazi. Dok je tako, znači, nastava fizičkog se izvodi napolju kada je lijep dan, a u učionici ako je ružno vrijeme. Sadržaje treba prilagoditi tom zatvorenom prostoru, samo nastavnici moraju biti kreativniji – kaže on.

Komentarišu činjenicu da klubovi koriste školske sale poslije nastave, on poručuje da problem nije sala, već korištenje zajedničkih prostorija i činjenica da đaci za 20 minuta trebaju doći na čas i presvući se, pa takvi zadihani ići ponovo na časove. Na našu konstataciju da se može organizovati dvočas, kao što su neke škole već uradile za matematiku i srpski jezik, Damjanović kaže da su to kompleksne stvari.

– Ako svi kažu da gradska djeca idu u sportske klubove, da treniraju, znači nisu puno oštećena, a djeca koja ne treniraju, koja su u ruralnim područjima, imaju prilike dosta da pješače i borave u prirodi – smatra on, uz zaključak da je zdravlje najbitnije.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu