Zanimljivo otkriće napravili su arheolozi tokom tekućih arheoloških istraživanja na Ulučak Hojuk u Turskoj.
Pronašli su keramičku figurinu sa karakteristikama koje ranije nisu viđene na drugim figurinama sa lokaliteta, piše Anatolian Archaeology.
Ulučak Hojuk igra ključnu ulogu u proučavanju neolitskog perioda istočnog Egeja i zapadne Anadolije. Na lokalitetu su uočene i faze naseljavanja iz drugih perioda, od 7 milenijuma prije nove ere do ranog 6. milenijuma prije nove ere, bronzanog doba, rimskog i vizantijskog perioda.
8,000-Year-Old Female Statuette Unveils Neolithic Mysteries at Ulucak Höyük
A recent discovery at Ulucak Höyük, one of Turkey's most ancient farming villages, is casting new light on the enigmatic world of Neolithic communities. Archaeologists unearthed an 8,000-year-old female… pic.twitter.com/ipnafPCsXK
— History Content (@HistContent) August 18, 2024
Arheološka iskopavanja traju od 2009. godine pod rukovodstvom prof. dr Ozlema Čevika sa Odjeljenja za protoistoriju i arheologiju Bliskog istoka Fakulteta za književnost Univerziteta Trakija.
Arheolozi su otkrili predmete povezane sa proizvodnjom tekstila, uključujući pečate, vretena i tegove za razboj. Ova saznanja ukazuju da je Ulučak možda jedan od najstarijih centara za proizvodnju tekstila u Egejskom regionu.
Han encontrado esta cucada de 8 milenios en Ulucak Höyük, de una región, Anatolía occidental, de la que proceden el grueso de nuestros antepasados. Colonizaron las islas y las costas del Egeo, se adentraron en los Balcanes y el Danubio y pic.twitter.com/sHJQdrSdT9
— Gmz (@JimenezconG) August 27, 2024
Otkrivena neolitska figurina
Najnovija istraživanja donijela su otkriće 8.000 godina staru žensku figurinu. Time je ukupan broj takvih figurina u Ulučku porastao na šest.
Vjeruje se da su ove figurine korišćene u ritualima plodnosti kako bi se obezbjedila dobra žetva, nakon čega su bačene u jame za smeće kada je njihova ceremonijalna svrha bila ispunjena. Možda su takođe igrali ulogu u ritualima rođenja i smrti kao moćni magični totemi
Neolitska figurina ima visinu od 10 cm i pronađena je u jami pored kremena i kamenja za mljevenje u neolitskoj kući.
Za razliku od prethodnih primjera koji imaju samo oči i nos, najnovije otkriće ima usta za uvlačenje kanapa. Vjerovano se nosila oko vrata, poput ogrlice, piše Blic.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu