Brojni horor filmovi o vampirima, vukodlacima, raznim demonima i čudovištima, koji su bili popularni tridesetih godina, nosili su u sebi notu okultizma.
Dejvid Linč, kultni reditelj, nazvao je Holivud „imperijom u sopstvenoj unutrašnjoj zemlji“. Dajer piše da u takvoj „unutrašnjoj imperiji“, zapravo prigradskom dijelu Los Anđelesa, u nekoj vrsti sopstvene religije žive brojni posvećenici kulta sedme umjetnosti, od nezaposlenih glumaca do filmskih radnika raznih vrsta. Holivudom tumaraju neofiti, alkoliti, sluge, agenti, superstarovi, hijerofanti i moguli producenti, koji prave neku vrstu posebne tajne ceremonije za posvećenike filmske umjetnosti.
Brojne ceremonije su na granici jave i sna, drevne misterije, balovi pod maskama, ili ritualne žurke za bogataše kakve je moguće vidjeti u filmu „Širom zatvorenih očiju“ Stenlija Kjubrika ili u dokumentarnom filmu o zabavi Meri Elen Rotšild iz 1972. godine.
Slavni kroulijevac, Kenet Enger je Holivud vidio kao novi Babilon, kapiju bogova. Mirče Elijade piše da je riječ Babilon zapravo značila Bab-ilani, što znači kapija bogova. Definitivno su u Holivudu stvarana velika imena, glumačke zvijezde koje su postajale popularne kao bogovi.
Kapija kroz koju bi prošao neki mladi neafirmisani glumac ili glumica, da bi snimio film i postao medijsko božanstvo, jeste bila kapija Holivuda. U takvom modernom i grešnom Babilonu, seks, droga, ubistva i drugi skandali nisu bili ništa čudno.
Dajerova studija otkriva da je jedan od prvih okultnih filmskih hitova u Holivudu bio „Čarobnjak iz Oza“, koji je urađen po modelu jevrejske kabale, a riječ „oz“ na hebrejskom znači snaga. Slično je sa filmom „Zabranjena planeta“ iz 1956. godine, gdje se pojavljuje čudesno Frojdovsko „Čudovište iz Ida“.
Filmovi Romana Polanskog kao što su „Rozmarina beba“ ili „Deveta kapija“, Fridkinov „Istjerivač đavola“, Linčovi filmovi „Plavi somot“ ili „Bulevar sumraka“ nalaze se na svakoj listi najboljih okultnih ostvarenja Holivuda.
(Nastaviće se)
Raniji tekstovi:
Atlantiđanske imperije (101): Svijet vještina
Atlantiđanske imperije (102): Rađanje pop kulture
Atlantiđanske imperije (103): Palp literatura
Atlantiđanske imperije (104): Plesne dvorane i nova muzika
Atlantiđanske imperije (105): Rađanje filma
Atlantiđanske imperije (106): Holivud
Atlantiđanske imperije (107): Zvučni film
Atlantiđanske imperije (108): Volt Dizni
Atlantiđanske imperije (109): Ratni filmovi
Atlantiđanske imperije (110): Novi Holivud
Atlantiđanske imperije (111): Televizija preuzima Holivud
Atlantiđanske imperije (112): Industrija snova
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu