Magazin

Atlantiđanske imperije (118): Pojava interneta

Pojavom interneta otvorene su mnogobrojne konferencije, prezentacije i diskusije na temu sajber sfere.

sala sa kompjuterima 2001. godine, šunka u prvom planu
FOTO: ALBERTO ESTEVEZ/EPA

U ovoj oblasti postoje ličnosti koje su na različite načine zadužile elektronsku kulturu, tako da se neki od njih takođe poštuju kao sveci.

Većinu čine Amerikanci – Stiv Džobs, Stiv Voznijak, Bil Gejts, Hans Moravec, Nikolas Negropont, Miron Kriger, Žaron Lanije, Kevin Keli, Rudi Ruker, Rur Sirijus, Brus Sterling. Svi oni bili su ne samo pioniri u mišljenju o sajber sferi, već i pravi pravcati inženjeri kreatori vrlog novog tehnosvijeta budućnosti.

Bil Gejts je tvorac prve velike IT kompanije “Microsoft”, Stiv Džobs i Stiv Voznijak bili su tvorci kućnih kompjutera “Apple”, dok su Jaron Lanije, Miron Kriger i Hans Moravec tvorci programa virtuelne realnosti i istraživanja na području vještačke inteligencije. Rur Sirijus, Nikolas Negropont, Kevin Keli i Rudi Ruker su kreatori najčuvenijih magazina koji se bave sajber sferom, a to su “Wired” i “Mondo 2000”.

U američkim industrijskim tehnološkim centrima, Silicijumskoj dolini u Kaliforniji i MIT institutu u Masačusetsu, osmišljen je veliki broj hardverskih i softverskih rješenja zahvaljujući kojima danas postoji velika svjetska internet mreža. Razvitak digitalne tehnologije i kompjuterske grafike otvorio je potpuno nova područja za veliki broj hakera, kompjuterskih eksperata i medijskih opsenara. Kompjuterski programi su omogućili brojne olakšice ljudima za obavljanje mnogih poslova. Ljudi iz IT (informaciono tehnološke) industrije počeli su da dominiraju svjetskim biznisom.

Koliko ima dobrih strana, toliko ima i zloupotreba novog kompjuterski generisanog virtualnog svijeta. Njegovi vladari nazivaju se hakeri. Najobičniji kompjuterski programi za animaciju, poput PhotoShopa ili CadCama, omogućavaju korisnicima da bez problema naprave fantastično realne fotomontaže i kolaže. Čak i priučeni vlasnik kućnog računara uz pomoć ovih programa može bez problema da pravi nevjerovatne digitalne opsjene.

Svako, dakle, može svoju fotografiju umontirati u bilo koju drugu, pa to može proizvesti često i vrlo duhovite kolaže. Sve ovo se lako radi na kućnim kompjuterima, laptopovima, pa čak i na pametnim telefonima.

(Nastaviće se)

Raniji tekstovi:

Atlantiđanske imperije (101): Svijet vještina

Atlantiđanske imperije (102): Rađanje pop kulture

Atlantiđanske imperije (103): Palp literatura

Atlantiđanske imperije (104): Plesne dvorane i nova muzika

Atlantiđanske imperije (105): Rađanje filma

Atlantiđanske imperije (106): Holivud

Atlantiđanske imperije (107): Zvučni film

Atlantiđanske imperije (108): Volt Dizni

Atlantiđanske imperije (109): Ratni filmovi

Atlantiđanske imperije (110): Novi Holivud

Atlantiđanske imperije (111): Televizija preuzima Holivud

Atlantiđanske imperije (112): Industrija snova

Atlantiđanske imperije (113): Okultni Holivud

Atlantiđanske imperije (114): Holivudski simulakrum

Atlantiđanske imperije (115): Američka muzika

Atlantiđanske imperije (116): SAD i tehnosvijet

Atlantiđanske imperije (117): Sajber sfera

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu